Astronomai atrado žvaigždes, kurios, panašu, skleidžia dūmų pliūpsnius. „Senomis rūkorėmis“ pravardžiuojami dangaus kūnai iš dalies paneigia mūsų įsivaizdavimą apie tai, kas vyksta milžiniškų žvaigždžių egzistavimo ciklo pabaigoje, skelbia „New Scientist“ ir „Universe Today“.
Paukščių takas / NASA, ESA, CSA, STScI ir S. Crowe nuotr.
Kaip praneša „Universe Today“, Karališkosios astronomijos draugijos mėnesinių pranešimų žurnale paskelbtuose straipsniuose autoriai išanalizavo dešimtmetį trukusio „Visible and Infrared Survey Telescope“ (VISTA) vadinamo tyrimo duomenis. VISTA leidžia astronomams infraraudonųjų bangų ilgyje stebėti šimtus milijonų žvaigždžių.
Šiame tyrime mokslininkai peržvelgė stebėjimų duomenis ir sutelkė dėmesį į maždaug 200 žvaigždžių, kurių ryškio pokyčiai buvo ryškiausi. Tokie trumpalaikiai pokyčiai yra svarbūs, nes gali atskleisti subtilią žvaigždžių dinamiką.
Tyrėjų laukė staigmena. Giliai mūsų galaktikos centre jie aptiko 21 raudonąją milžinę, kurios ryškumas smarkiai kito. Paaiškėjo, kad tai yra naujo tipo raudonosios milžinės, vadinamos „senomis rūkorėmis“.
Mūsų galaktikos centre gausu sunkiųjų elementų, todėl šios raudonosios milžinės pasižymi dideliu metališkumu. Sendamos jos gali išmesti dulkių debesis, kurie tam tikram laikui gali užgožti žvaigždės spindesį. Todėl žvaigždė laikinai išnyksta iš akiračio, o paskui, debesims išsisklaidžius, vėl sušvinta. Šis atradimas gali pakeisti mūsų supratimą apie tai, kaip sunkieji elementai patenka į galaktiką, kaip juos panaudoja besiformuojančios naujos žvaigždės.
„Šios senos raudonosios milžinės nepulsuoja – jos tiesiog šviečia kaip įprasta, o paskui staiga šešiems mėnesiams ar keleriems metams pritemsta, – „New Sceintist“ sakė Philipas Lucas iš Hertfordšyro universiteto Jungtinėje Karalystėje. – Tai, galima sakyti, iki šiol neregėtas reiškinys.“
Kaip rašo „New Scientist“, šiuo metu mokslininkai ieško daugiau tokių keistų žvaigždžių – iki šiol, anot Ph. Lucaso, jų rasta apie 90. Jų paplitimas leidžia manyti, kad jos gali būti svarbios aplinkai Paukščių tako centre, o gal net dar svarbesnės kitose galaktikose, kuriose yra daugiau sunkiųjų metalų.
Tyrimas: https://academic.oup.com/mnras/article/528/2/1789/7589621?login=false