Jameso Webbo kosminis teleskopas užfiksavo 19 spiralinių galaktikų ir milijonų žvaigždžių vaizdus taip detaliai, kad, kaip tvirtina astronomai, tai neturi precedento.
Ypatingas šio teleskopo gebėjimas – stebėti visatą skirtingo ilgio infraraudonųjų spindulių šviesoje, todėl užfiksuoti vaizdai parodo žvaigždes, dujas ir dulkes kiekvienoje sudėtingos struktūros galaktikoje.
Astronomai mano, kad apie 60 procentų visų galaktikų yra spiralinės galaktikos. Jameso Webbo teleskopo stebėjimai gali padėti astronomams geriau suprasti žvaigždžių formavimąsi ir tokių, kaip mūsų, spiralinių galaktikų evoliuciją.
Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto profesorė habil. dr. Gražina Tautvaišienė „Svarbiai valandai“ pabrėžia, kad šios nuotraukos unikalios, nes leido astronomams pamatyti tai, ko su kitais teleskopais anksčiau negalėjome pamatyti. Pasak profesorės, nuotraukų detalumas leidžia giliau tyrinėti žvaigždes, galaktikų struktūrą.
„Šis teleskopas fiksuoja infraraudonuosius spindulius ir taip leidžia pamatyti dar negimusias žvaigždes. <…> Nuotraukose galime pamatyti, kokia yra sudėtinga įvairių galaktikų struktūra. <…>
Dabar bus galima šiose galaktikose suskaičiuoti ne tik jau evoliucionavusias žvaigždes, kiek jų yra, kokio jos amžiaus, bet ir kiek yra jaunų ir besiformuojančių žvaigždžių“, – teigia G. Tautvaišienė.
Išsamiau apie tai – pokalbio įraše: