Hubble'io kosminis teleskopas aptiko vandens garų mažos egzoplanetos (planetos už Saulės sistemos ribų) atmosferoje. Vos du kartus Žemės skersmens planeta GJ 9827d gali būti potencialių planetų su vandens turtinga atmosfera pavyzdys kitose mūsų galaktikos vietose, rašo NASA.
GJ 9827d / NASA, EKA, L. Hustak (STScI), R. Crawford (STScI) iliustracija
„Tai yra pirmas kartas, kai galime tiesiogiai parodyti, kad tokios planetos su daug vandens garų turinčia atmosfera iš tikrųjų gali egzistuoti aplink kitas žvaigždes“, – sakė astronomas Björnas Benneke iš Trottier egzoplanetų tyrimų instituto Monrealio universitete.
„Vanduo tokioje mažoje planetoje yra labai svarbus atradimas, – pridūrė viena iš pagrindinių tyrėjų Laura Kreidberg iš Makso Planko astronomijos instituto Heidelberge. – Jis labiau nei bet kada anksčiau mus priartina prie tikrai į Žemę panašių pasaulių apibūdinimo.“
Hubble'io teleskopas GJ 9827d stebėjo trejus metus. Kadangi cheminiai elementai ir junginiai sugeria tam tikro bangos ilgio šviesą, kai ji iš žvaigždės pereina per planetos atmosferą, tai tampa tarsi tų cheminių elementų pirštų atspaudais. Pagal tai ir buvo identifikuoti vandens garai tolimoje egzoplanetoje.
Tačiau vis dar nėra aišku, ar nedidelis vandens garų kiekis yra vandeniliu turtingos atmosferos ženklas, ar visgi planetos atmosferą daugiausia sudaro vanduo, likęs po to, kai pirminė vandenilio ir helio atmosfera išgaravo veikiama žvaigždžių spinduliuotės.
Šiuo metu komandai svarsto du scenarijus. Vienas – planeta vis dar apsupta atmosferos, kurioje gausu vandenilio ir vandens, todėl ji yra tarsi mini Neptūnas. Arba tai gali būti šiltesnė Jupiterio mėnulio Europa versija, kurios vanduo yra plutoje ir jo yra dvigubai daugiau nei Žemėje.
„Planeta GJ 9827d gali būti sudaryta pusiau iš vandens, pusiau iš uolienų“, – sakė B. Benneke.
„Vandens stebėjimas – tai vartai į kitų dalykų atradimą, – sakė Thomas Greene, NASA Ames tyrimų centro astrofizikas. – Hubblei‘io atradimas atveria duris būsimiems tokio tipo planetų tyrimams, kuriuos atliks Jameso Webbo kosminis teleskopas. Atlikdamas papildomus infraraudonųjų spindulių stebėjimus, jis gali pamatyti daug daugiau, įskaitant anglies turinčias molekules, pavyzdžiui, anglies monoksidą, anglies dioksidą ir metaną. Kai gausime visą planetos cheminių elementų sąrašą, galėsime juos palyginti su žvaigžde, aplink kurią ji skrieja, ir suprasti, kaip ji susiformavo.“
Planetą GJ 9827d 2017 m. atrado Keplerio kosminis teleskopas.