„Pasaulio pabaigos laikrodis“ (Doomsday clock – angl.) ir toliau rodo 90 sekundžių iki vidurnakčio, skelbia BBC. Šiuo laikrodžiu mokslininkai simboliškai perspėja apie pavojų, kad branduolinis karas ar klimato kaita sunaikins žmoniją.
Mokslininkai išvardijo priežastis, dėl kurių jau antrus metus laikrodžio rodyklės liko toje pačioje pozicijoje – arčiausiai dvylikos.
Jie teigė, kad veiksniai buvo naujų branduolinio ginklavimosi varžybų grėsmė, karas Ukrainoje ir susirūpinimas dėl klimato kaitos.
Laikrodį kasmet nustato organizacija „Bulletin of the Atomic Scientists“.
Anot BBC, nuo 2007 m. nariai svarsto naujų žmogaus sukeltų pavojų, tokių kaip dirbtinis intelektas ir klimato kaita, taip pat didžiausios grėsmės – branduolinio karo – poveikį.
Antradienį paskelbtame 2024 m. pranešime teigiama, kad Kinija, Rusija ir JAV skiria didžiules lėšas „savo branduoliniams arsenalams plėsti arba modernizuoti“, o tai didina „nuolatinį branduolinio karo pavojų dėl klaidos ar klaidingo apskaičiavimo“.
Karas Ukrainoje taip pat sukėlė „nuolatinį branduolinių ginklų eskalavimo pavojų“, teigia mokslininkai.
Taip pat buvo paminėta, kad nesiimama veiksmų dėl klimato kaitos ir kyla rizika, susijusi su „netinkamu“ naujų biologinių technologijų ir dirbtinio intelekto (DI) priemonių naudojimu.
„Pasaulio pabaigos laikrodį“ 1947 m. sukūrė Julius Robertas Oppenheimeris ir kiti JAV mokslininkai, sukūrę atominę bombą.