Pristatytos gražiausios 2023-aisias Hubble'io ir Jameso Webbo padarytos nuotraukos. Įspūdingiausią Hubble'io nuotrauką išrinko kosminio teleskopo paskyros socialiniame tinkle „Facebook“ gerbėjai, o Jameso Webbo – NASA mokslininkai.
Internautai nubalsavo, kad gražiausias Hubble'io šiais metais įamžintas vaizdas yra Arp-Madore 2339-661 vadinama galaktikų sąveika.
Vaizde matomos trys galaktikos, kurios visos yra už maždaug 500 milijonų šviesmečių. Trečiąją galaktiką iš pradžių sunku pastebėti, bet jei pažvelgsite į apatinės spiralinės galaktikos viršų, ją rasite.
Visos trys galaktikos sąveikauja viena su kita gravitacinėmis jėgomis ir kai kurie astronomai mano, kad ilgainiui jos susijungs į vieną visumą.
Galaktikų sąveika Arp-Madore 2339-661 / ESA / Hubble ir NASA, J. Dalcanton, Dark Energy Survey / DOE / FNAL / NOIRLab / NSF / AUR nuotr.
Gražiausioje Jameso Webbo 2023 metais užfiksuotoje nuotraukoje – septinta Saulės sistemos planeta – Uranas.
Tai vienas paskutiniųjų šių metų Jameso Webbo įamžintų vaizdų. Ledinė planeta čia matoma su savo žiedais, mėnuliais, audromis ir kitais atmosferos elementais, įskaitant sezoninę poliarinę kepurę.
Uranas / NASA, EKA, CSA, STScI nuotr.
Antra gražiausia Jameso Webbo nuotrauka išrinktas už 27 milijonų šviesmečių nuo Žemės nutolusios M51 galaktikos vaizdas.
Ši spiralinė galaktika yra įkalinta audringuose santykiuose su artimiausia kaimyne – nykštukine galaktika NGC 5195. Dėl šios sąveikos kaimynės tapo viena iš geriausiai ištirtų galaktikų porų naktiniame danguje. Manoma, kad mažesnės M51 palydovės gravitacinė įtaka iš dalies lemia įamžintos galaktikos spiralių didingumą.
Spiralinė galaktika M51 / ESA / Webb, NASA ir CSA, A. Adamo ir the FEAST JWST komandos nuotr.
Trečiu labiausiai mėgstamu Jameso Webbo vaizdu tapo žvaigždės gimimo akimirką suformuotos dujų ir dulkių smūginės bangos.
Teleskopo padarytoje HH 211 nuotraukoje matyti protožvaigždė, kuri yra ankstyvasis mūsų Saulės analogas. Ši žvaigždė dabar atrodo taip, kaip atrodė Saulė, kai jai buvo ne daugiau kaip kelios dešimtys tūkstančių metų, o jos masė tesiekė 8 % dabartinės masės.
HH 211 protožvaigždė / ESA/Webb, NASA, CSA, T. Ray nuotr.