2023 m. spalį NASA kosminis teleskopas „Hubble“ nufotografavo Saturną, kuris tuo metu buvo maždaug už 1368 mln. km nuo Žemės. Be kita ko, itin aštrus teleksopo „regėjimas“ užfiksavo ir paslaptingas planetos žieduose matomas dėmes, rašo NASA.
Saturnas / NASA, ESA, STScI ir Amy Simon nuotr.
Saturno dėmės – tai laikini dariniai, kurie aplink planetą sukasi kartu su žiedais. Jie stebimi tik du ar tris apsisukimus aplink Saturną.
Pirmą kartą 1981 m. juos nufotogtafavo NASA „Voyager 2“. Be kita ko, per 13 metų trukusią ir 2017 m. pasibaigusią misiją juos stebėjo ir NASA orbitinis aparatas „Cassini“.
Iš „Hubble“ nuotraukų matyti, kad vaiduokliškų dėmių pasirodymo dažnumas priklauso nuo Saturno sezonų. Pastarasis, kaip ir Žemė, yra pasviręs, o jo metų laikai trunka maždaug septynerius metus.
„Artėjame prie Saturno lygiadienio, kai galima tikėtis didžiausio tamsių darinių aktyvumo, be kita ko, per ateinančius kelerius metus jie pasirodys dar dažniau ir bus tamsesni“, – sakė mokslininkė Amy Simon iš NASA Goddardo kosminių skrydžių centro Grinbelte, Merilando valstijoje.
Šiais metais šios efemeriškos struktūros vienu metu pasirodė abiejose planetos pusėse. Nors, palyginti su Saturnu, jos atrodo mažos, jų ilgis ir plotis gali būti didesnis nei Žemės skersmuo!
„Pagrindinė teorija yra ta, kad paslaptingi dariniai yra susiję su galingu Saturno magnetiniu lauku ir atsiranda dėl tam tikros jo sąveikos su Saule“, – sakė A. Simon.
Planetų mokslininkai mano, kad dėl šios sąveikos atsirandančios elektrostatinės jėgos pakelia dulkes ar ledą virš žiedo ir taip suformuoja tamsius darinius. Tačiau nei viena teorija vis dar tiksliai negali įminti paslaptingųjų dėmių paslapties.