Mūsų smegenys pasižymi itin efektyviu energijos naudojimu. Išeikvodamos vos 20 vatų energijos, žmogaus smegenys gali apdoroti egzaflopą duomenų arba atlikti milijardą milijardų matematinių operacijų per sekundę. Australijos mokslininkai kuria pirmąjį pasaulyje superkompiuterį, galintį modeliuoti tokio masto tinklus, skelbia „Business Insider“.
Asociatyvi DI sugeneruota „Pixabay“ nuotr.
„DeepSouth“ vadinamas superkompiuteris kuriamas Vakarų Sidnėjaus universitete.
Kitais metais pradėsiantis veikti kompiuteris galės atlikti 228 trilijonus sinapsinių operacijų per sekundę, o tai prilygsta apskaičiuotam žmogaus smegenų operacijų greičiui.
Taip tikimasi geriau suprasti, kaip smegenys, naudodamos tiek nedaug energijos, gali apdoroti tokius didelius kiekius informacijos.
Jei mokslininkams pavyks tai išsiaiškinti, vieną dieną bus įmanoma sukurti kiborgo smegenis – daug galingesnes už mūsiškes. Be to, šis projektas galėtų iš esmės pakeisti mūsų supratimą apie tai, kaip veikia žmogaus smegenys.
„Supratimo, kaip smegenys skaičiuoja naudodamos neuronus, pažangą stabdo mūsų negebėjimas sumodeliuoti į smegenis panašių tinklų, – sakė Vakarų Sidnėjaus universiteto Tarptautinio neuromorfinių sistemų centro direktorius André van Schaikas.
„Impulsinių neuroninių tinklų modeliavimas standartiniuose kompiuteriuose, kuriuose naudojami grafiniai procesoriai ir daugiabranduoliai centriniai procesoriai, yra pernelyg lėtas ir reikalauja daug energijos, – pridūrė jis. – Mūsų sistema tai pakeis.“
Anot projekte nedalyvaujančio Ralpho Etienne-Cummingso iš Johnso Hopkinso universiteto Baltimorėje, ši technologija sudomins dviejų pagrindinių tipų tyrėjus – tuos, kurie studijuoja neuromokslus, ir tuos, kurie nori kurti naujų inžinerinių sprendimų prototipus dirbtinio intelekto srityje.