Papildomos galūnės galėtų padidinti įvairiuose darbuose dirbančių žmonių produktyvumą, o eksperimentai rodo, kad žmonės geba jas valdyti intuityviai, skelbia „New Scientist“.
Giulia Dominijanni iš Šveicarijos federalinio technologijų instituto Lozanoje su kolegomis sukūrė realias robotines trečiąsias rankas ir virtualias rankas, valdomas derinant akių judesius ir diafragmos susitraukimus. Bandymų metu 65 savanoriai galėjo sėkmingai atlikti įvairias užduotis, nesutrikdydami normalaus kvėpavimo, kalbos ar regėjimo.
Kitaip nei žmonėms su amputuotomis galūnėmis skirti protezai, kurie gali būti pritvirtinti prie strampo ir naudoti žmogaus kūne esamas nervų jungtis su smegenimis, papildomiems prietaisams reikia visiškai naujų jungčių, todėl, anot G. Dominijanni, juos kur kas sunkiau sukurti. Visgi eksperimentai rodo, kad mūsų smegenys geba prisitaikyti prie šių prietaisų ir pakankamai intuityviai juos valdyti.
Mokslininkai taip pat ištyrė, kaip būtų galima valdyti papildomas rankas, naudojantis rudimentiniais ausų raumenimis, leidusiais mūsų protėviams pasukti ausis, kad geriau girdėtų. Šie raumenys galėtų pakeisti valdymą diafragma arba jį papildyti.
„Ir tik dizaino klausimas, ar patogiau būtų turėti keturias rankas, taigi dvi papildomas galūnes, ar vieną papildomą ranką, bet su didesne judesių amplitude“, – sako G. Dominijanni.
Tyrimas: https://www.science.org/doi/10.1126/scirobotics.adh1438