Į asteroidų juostą tarp Marso ir Jupiterio keliaujanti „Psyche“ misija iš beveik 31 milijono kilometrų atstumo, t. y. maždaug 80 kartų didesnio už atstumą tarp Žemės ir Mėnulio, į Žemę lazeriu perdavė video. Šis svarbus įvykis yra dalis NASA technologijų, kuriomis siekiama iš tolimojo kosmoso transliuoti labai didelės spartos vaizdo įrašus ir kitus duomenis, kad ateityje būtų galima vykdyti žmonių misijas už Žemės orbitos ribų, demonstracijos, skelbia NASA.
Iš kosmoso gauto video atkūrimas JPL / NASA / JPL-Caltech nuotr.
„Šis pasiekimas pabrėžia mūsų įsipareigojimą tobulinti optinį ryšį, kuris yra pagrindinis elementas, padėsiantis patenkinti ateities duomenų perdavimo poreikius“, – sakė NASA administratoriaus pavaduotoja Pam Melroy.
Demonstracijos metu 15 sekundžių trukmės bandomasis vaizdo įrašas buvo perduotas naudojant pažangiausią prietaisą, vadinamą skrydžio lazeriniu siųstuvu. Vaizdo signalas Žemę pasiekė per 101 sekundę. Prietaisas, galintis siųsti ir priimti artimojo infraraudonojo spektro signalus, užkoduotą lazerio signalą išsiuntė į Halės teleskopą Kaltecho Palomaro observatorijoje San Diego apygardoje, Kalifornijoje, kur jis buvo parsisiųstas. Po to kiekvienas vaizdo įrašo kadras buvo siunčiamas į NASA Reaktyvinių variklių laboratoriją (angl. NASA’s Jet Propulsion Laboratory, JPL) Pietų Kalifornijoje, kur video buvo atkuriamas realiuoju laiku.
„Vienas iš tikslų buvo pademonstruoti galimybę perduoti geros raiškos vaizdo įrašą per milijonus kilometrų. Iš „Psyche“ erdvėlaivio siuntėme atsitiktinai sugeneruotų bandomųjų duomenų paketus, – sakė Billas Klipsteinas, technologijų demonstravimo projekto vadovas JPL. – Tačiau, kad šis svarbus įvykis būtų įsimintinesnis, nusprendėme kartu su JPL dizaineriais sukurti smagų vaizdo įrašą, kuriame perteikta demonstracinės programos esmė.“
Iš kosmoso gautas trumpas itin didelės raiškos vaizdo įrašas sujungtas su JPL darbuotojo katino Taterso video. Be to, vaizdo įrašo grafikoje iliustruojami keli techninės demonstracijos elementai, pavyzdžiui, „Psyche“ orbitos trajektorija, Palomaro teleskopo kupolas ir techninė informacija apie lazerį bei jo duomenų perdavimo spartą. Taip pat rodomas Taterio širdies ritmas, spalva ir veislė.
Demonstracinė lazerinio ryšio sistema, pradėta naudoti kartu su NASA misija „Psyche“ spalio 13 d., skirta perduoti duomenis iš tolimojo kosmoso 10-100 kartų didesniu greičiu nei moderniausios radijo dažnių sistemos, kurios šiandien naudojamos kosminėse misijose.
Kadangi „Psyche“ keliauja į pagrindinę asteroidų juostą tarp Marso ir Jupiterio, planuojama, kad demonstracinė technologija siųs didelės duomenų perdavimo spartos signalus iš taip toli, kaip Raudonoji planeta yra nutolusi nuo Žemės.
„Nepaisant to, kad vaizdas buvo perduodamas iš už milijonų mylių, iš kosmoso į Žemę jis atkeliavo greičiau nei dauguma mūsų planetoje naudojamo interneto ryšio, – sakė Ryanas Rogalinas, projekto imtuvo elektronikos vadovas JPL. – Tiesą sakant, gavus vaizdo įrašą Palomare, jis buvo išsiųstas į JPL internetu, ir šis ryšys buvo lėtesnis už signalą, sklindantį iš tolimojo kosmoso.“