NASA Jameso Webbo kosminis teleskopas neseniai nukreipė savo žvilgsnį į mįslingąjį Uraną – ledo milžiną, kuris sukasi pasviręs ant šono. Šis dinamiškas pasaulis įamžintas su jo žiedais, mėnuliais, audromis ir kitais atmosferos elementais, įskaitant sezoninę poliarinę kepurę, skelbia NASA.
Uranas / NASA, EKA, CSA, STScI nuotr.
Dėl savo išskirtinio jautrumo Jameso Webbo teleskopas užfiksavo neryškius vidinius ir išorinius Urano žiedus, įskaitant sunkiai įžiūrimą Zeta žiedą – itin silpną ir išsklaidytą žiedą, esantį arčiausiai planetos. Jis taip pat nufotografavo daugelį iš 27 žinomų planetos mėnulių ir net įamžino keletą mažų mėnulių žieduose.
Matomuose bangų ilgiuose, kuriuose devintajame dešimtmetyje Uraną stebėjo „Voyager 2“, ši planeta atrodė kaip rami, vientisa mėlyna sfera. Infraraudonųjų bangų diapazone Jameso Webbo teleskopas atskleidžia keistą ir dinamišką ledinį pasaulį, pilną įdomių atmosferos reiškinių.
Vienas ryškiausių – sezoninė šiaurės poliarinė debesų kepurė. Palyginus su šių metų pradžioje daryta Jameso Webbo nuotrauka, naujesnėse nuotraukose kai kurios kepurės detalės yra lengviau įžiūrimos. Tarp jų – šviesi, balta, vidinė kepurė ir tamsi, jos apačioje, žemesnių platumų link išsidėsčiusi juosta.
Be to, netoli ir žemiau pietinės poliarinės kepurės ribos matomos ir kelios ryškios audros. Pastarųjų skaičių, jų dažnumą ir vietą Urano atmosferoje gali lemti sezoninių ir meteorologinių reiškinių derinys.
Kadangi Uranas sukasi ant šono (pasviręs maždaug 98 laipsnių kampu), jam būdingi patys ekstremaliausi sezonai Saulės sistemoje. Beveik ketvirtadalį kiekvienų Urano metų Saulė šviečia virš vieno ašigalio, o kita planetos pusė pasineria į tamsią, 21 metus trunkančią žiemą.
Dėl neprilygstamos Jameso Webbo infraraudonųjų spindulių kameros skiriamosios gebos ir jautrumo astronomai dabar Uraną ir jo unikalias savybes mato visiškai naujai. Šios detalės bus neįkainojamos planuojant būsimas misijas į Uraną.
Uranas taip pat gali būti naudojamas kaip pavyzdys tiriant beveik 2 000 panašaus dydžio egzoplanetų, kurios buvo atrastos per pastaruosius kelis dešimtmečius.
Be kita ko, Uranas gali padėti astronomams išsiaiškinti, kaip veikia tokio dydžio planetos, kokia jų meteorologinė būklė ir kaip jos susiformavo. Tai savo ruožtu gali padėti suprasti visą mūsų Saulės sistemą, įtraukiant ją į platesnį kontekstą.