Gruodžio 10 d. NASA kosminis teleskopas „James Webb Space Telescope“ dar kartą užfiksavo apie 1680-uosius metus sprogusios supernovos liekaną – Kasiopėją A (angl. Cassiopeia A, Cas A). Pastarąją fotografavo ne vienas teleskopas, tačiau šįkart artimosios infraraudonosios spinduliuotės kamera (NIRCam) Cas A įamžino tokia raiška, kokios anksčiau nebuvo įmanoma pasiekti, skelbia NASA.
Kasiopėjos A vaizdas, užfiksuotas NIRCam ir MIRI / NASA, ESA, CSA, STScI, D. Milisavljevic, T. Temim, I. De Looze nuotr.
Cas A yra viena iš geriausiai ištirtų supernovos liekanų kosmose. Per daugelį metų antžeminės ir kosminės observatorijos, įskaitant NASA rentgeno spindulių observatoriją „Chandra“, „Hubble“ kosminį teleskopą ir į pensiją išėjusį Spitzerio kosminį teleskopą, surinko daugialypį objekto liekanų vaizdą.
Tačiau dabar astronomai pradėjo naują erą Cas A tyrimuose. Pirmiausia 2023 m. balandį Jameso Webbo vidurinės infraraudonosios spinduliuotės prietaisas (MIRI) atskleidė naujas ir netikėtas supernovos liekanos vidinio apvalkalo savybes, o dabar pasirodė nauja artimosios infraraudonosios spinduliuotės kameros padaryta nuotrauka. Deja, daugelis MIRI įamžintų savybių nematomos NIRCam nuotraukoje. Tad astronomai aiškinasi – kodėl?
Lyginant naują Webbo Cas A vaizdą artimojoje infraraudonojoje spektro srityje (NIRCam) su vaizdu vidurinėje infraraudonojoje spektro srityje (MIRI), matyti, kad pirmojoje nuotraukoje jos vidinė ertmė ir išorinis apvalkalas yra keistai bespalviai.
Apvalkalo pakraščiai, kurie MIRI nuotraukoje atrodo sodriai oranžiniai ir raudoni, NIRCam nuotraukoje atrodo kaip dūmai. Tai žymi vietą, kur supernovos sprogimo banga įsirėžia į aplinkinę tarpžvaigždinę medžiagą. Dulkės aplinkinėje medžiagoje yra per vėsios, kad jas būtų galima tiesiogiai aptikti, pasitelkiant artimąją infraraudonąją spinduliuotę, tačiau jos šviečia vidurinėj infraraudonojoje spinduliuotėje.
Mokslininkai teigia, kad balta spalva yra sinchrotroninės spinduliuotės, kuri sklinda visame elektromagnetiniame spektre, įskaitant ir artimąją infraraudonąją spinduliuotę, šviesa.
Pastebėtina ir tai, kad artimųjų infraraudonųjų spindulių srityje nematoma Cas A centrinėje ertmėje esanti žalios šviesos kilpa, kuri švyti MIRI nuotraukoje ir kurią tyrėjų komanda praminė „Žaliąja pabaisa“. Kodėl? Tai vis dar nėra aišku.
MIRI nuotraukoje matomos apskritos skylės NIRCam nuotraukoje yra silpnai apibrėžtos balta ir violetine emisija – tai jonizuotos dujos. Tyrėjai mano, kad taip yra dėl to, kad supernovos liekanos stumia ir formuoja žvaigždės prieš sprogimą paliktas dujas.