Mokslininkų teigimu, žmonės tapo dominuojančia jėga, veikiančia Mėnulio geografiją. Ir artimiausiais metais situacija tik blogės, nes vis daugiau misijų keliaus į žavųjį Žemės palydovą. Tad naujame straipsnyje jie teigia, kad reikia paskelbti naują Mėnulio epochą – Mėnulio antropoceną – prasidėjusią nuo 1959 m. čia nusileidusio Rusijos erdvėlaivio „Luna 2“, rašoma „ScienceAlert“,
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
„Ši idėja labai panaši į diskusiją apie antropoceną Žemėje – bandymus tirti, kaip stipriai žmonės paveikė mūsų planetą, – sako planetų geoarcheologas Justinas Holcombas iš Kanzaso geologinės tarnybos Kanzaso universitete. – Sutariama, kad antropocenas Žemėje prasidėjo kažkuriuo metu praeityje, nesvarbu, ar prieš šimtus tūkstančių metų, ar 20 a. šeštajame dešimtmetyje. Panašiai ir Mėnulyje, mes teigiame, kad Mėnulio antropocenas jau prasidėjo.“
Žmonės puikiai sugeba įsilieti į įvairias ir keistas pasaulio aplinkas ir jose gyventi. Mes išplitome ir įsitvirtinome visur, kur tik užklydome. Vienur mums galbūt patogiau nei kitur, bet mes randame būdą išgyventi bet kur. Ir visur, kur tik nukeliaujame, paliekame savo egzistavimo įrodymų.
Net ir erdvė aplink Žemę jau nusėta mūsų išmestomis šiukšlėmis. Net ir Mėnulyje paliekame savo buvimo pėdsaką – nebenaudojamos įrangos, šiukšlių arba kosminio laivo smūgio išmuštą kraterį ir nuolaužas.
Savo straipsnyje J. Holcombas ir jo kolegos, Kanzaso universiteto antropologas Rolfas Mandelis ir Šiaurės Karolinos valstybinio universiteto geologas Karlas Wegmannas, išdėstė argumentus dėl žmogaus veiklos Mėnulyje poveikio Žemės palydovui įvertinimo ir katalogizavimo.
„Kultūriniai procesai ima lenkti natūralius Mėnulio geologinius procesus, – vieną argumentų įvardiją J. Holcombas. – Vienas iš tokių procesų yra nuosėdų, kurias vadiname regolitu, judėjimas Mėnulyje. Paprastai jis būna susijęs su meteoroidų smūgiais ir uolienų masės judėjimu. Tačiau, jei paanalizuosime mėnuleigių, įvairių nusileidimo aparatų ir žmonių judėjimo poveikį, taps akivaizdu, kad visa tai smarkiai pažeidžia regolitą. Turint omenyje atsinaujinusias kosmoso lenktynes, po 50 metų Mėnulio kraštovaizdis bus visiškai kitoks.“