JAV nacionalinės mokslų, inžinerijos ir medicinos akademijos duomenimis, vyrai per dieną turėtų išgerti 3,7 litro vandens, o moterys – 2,7 litro. Dabar įsivaizduokite trijų asmenų įgulą trijų savaičių komandiruotei vykstančią į Mėnulį – jiems reikėtų maždaug 189 litrų vandens, o tai yra 189 papildomi kilogramai! Mokslininkai siūlo šį vandenį pasigaminti iš Mėnulyje aptikto vandenilio, rašoma „Universe today“.
Saulės plazmos pliūpsnis / NASA
JAV Karinio jūrų laivyno tyrimų laboratorijos (NRL) mokslininkai aptiko Mėnulio uolienų, sudėtyje turinčių vandenilio, kuris, sujungtas su Mėnulio deguonimi (kurį galima būtų išskirti iš akmenų), galėtų tapti būsimų tyrinėtojų vandens atsargomis.
Vykdant „Apollo“ programą iš Mėnulio buvo atgabenta 382 kilogramai uolienų. Kai kurie mėginiai buvo iš karto ištirti, o kiti saugiai padėti vėlesniems tyrimams, tikintis, kad ateityje prietaisai bus jautresni.
Katherine D. Burgess vadovaujamos NRL mokslininkės Brittany A. Cymes bei Rhonda M. Stroud neseniai paskelbė tam tikrų Menulio uolienų tyrimų išvadas.
Mokslininkės ištyrė mineralų apatito ir merilito grūdelius ir aptiko Saulės vėjo sukeltų „kosminių“ oro sąlygų požymių. Saulės vėjas – tai iš Saulės maždaug 1,6 mln. km per valandą greičiu sklindantis įkrautų dalelių srautas.
Menulio uolienų mėginiuose esančiose pūslelėse – mažose skylutėse, kurios lieka atvėsus lavai, tyrėjos nustatė vandenilio požymių.
Šis atradimas patvirtina, kad Saulės vėjo atneštos dalelės kaupiasi apčiuopiamais kiekiais ir gali tapti potencialiu rezervuaru, ateityje prieinamu Mėnulio tyrinėtojams.
Tyrimas: https://www.nature.com/articles/s43247-023-01060-5.