Išmanioji piliulė, kuri, būdama žarnyne, gali matuoti kvėpavimą ir širdies susitraukimų dažnį, galėtų diagnozuoti miego apnėją, skelbia „New Scientist“.
Miego apnėja apibrėžiama kaip kvėpavimo sustojimas miego metu. Ją diagnozuojant paprastai tenka nakvoti ligoninėje ir miegoti prijungtam prie prietaisų, kurie fiksuoja kvėpavimą, širdies ritmą ir kitus fiziologinius rodiklius.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Neseniai Giovanni Traverso iš Masačiusetso technologijos instituto kartu su kolegomis sukūrė nuryjamą elektroninį prietaisą, galintį padėti nuotoliniu būdu ir pigiai įvertinti miego apnėją namuose.
Maždaug maisto papildų tabletės dydžio prietaisas turi mažytį akselerometrą, kuris, fiksuodamas žarnyno vibracijas, matuoja kvėpavimą ir širdies susitraukimų dažnį. Jame taip pat įmontuotas medicininis radijo siųstuvas, perduodantis šią informacija į išorinį kompiuterį.
Mokslininkai išbandė išmaniąją piliulę su 10 žmonių, kurių vidutinis amžius siekė 41 metus ir kurie jau buvo užsiregistravę tyrimams Vakarų Virdžinijos universiteto Medicinos miego vertinimo centre.
Visi tyrimo dalyviai lengvai nurijo tabletes ir nepajuto jokio šalutinio poveikio. Patekusi į jų žarnyną, piliulė 93 proc. tikslumu nustatė kvėpavimo dažnį, ir 96 proc. tikslumu išmatavo širdies susitraukimų dažnį, kurie buvo patvirtinti prijungus dalyvius prie standartinės stebėjimo įrangos.
Tik vienas tyrime dalyvavęs asmuo turėjo nekontroliuojamą miego apnėją, kurią tyrėjai diagnozavo pagal prietaiso surinktus duomenis.
Dabartinės formos piliulės paprastai iš organizmo pasišalina per vieną dieną. Tačiau mokslininkai tikisi modifikuoti prietaisą, kad žarnyne jis išliktų ilgiau, tuomet piliulė galėtų būti pritaikoma opioidų perdozavimo atvejams. Jie taip pat ieško būdų, kaip sukurti tokią piliulę, kuri automatiškai išskirtų naloksoną, kai opioidų padauginęs asmuo nustoja kvėpuoti.
Tyrimas: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666998623001849?via%3Dihub