Gruodžio 1 d. Japonijoje buvo atidarytas didžiausias pasaulyje veikiantis eksperimentinis branduolių sintezės reaktorius, kurio technologija dar tik pradedama kurti, tačiau kai kurie ją vadina atsaku į žmonijos ateities energijos poreikius, skelbia „ScienceAlert“.
Saulė / NASA / SDO nuotr. |
---|
JT-60SA reaktoriaus tikslas – ištirti galimybę naudoti branduolių sintezę kaip saugų, didelio masto ir anglies dioksido neišskiriantį grynosios energijos šaltinį, kai pagaminama daugiau energijos nei jos sunaudojama.
Į šiaurę nuo Tokijo nutolusiame Naka mieste esančiame angare pastatytą šešių aukštų aukščio įrenginį sudaro spurgos formos tokamako (magnetinį lauką kuriančio įrenginio) indas, kuriame yra iki 200 mln. laipsnių Celsijaus įkaitusi plazma.
Tai yra bendras Europos Sąjungos (ES) ir Japonijos projektas, kuris yra jo didesniojo brolio Prancūzijoje – statomo Tarptautinio termobranduolinio eksperimentinio reaktoriaus (angl. Thermonuclear Experimental Reactor, ITER) – pirmtakas.
Galutinis abiejų projektų tikslas – priversti vandenilio branduolius susilieti į sunkesnį elementą – helį, išskiriant energiją šviesos ir šilumos pavidalu bei imituojant Saulėje vykstantį procesą.
ES energetikos komisaras Kadri Simsonas teigė, kad JT-60SA yra „pažangiausias tokamakas pasaulyje“, o veiklos pradžią pavadino „svarbiu etapu branduolių sintezės istorijoje“.
Kitaip nei branduolių dalijimosi atveju, branduolių sintezės šalininkų teigimu, branduolių sintezė nekelia katastrofiškų branduolinių avarijų pavojaus (kaip, pavyzdžiui, 2011 m. Japonijos Fukušimos atominėje elektrinėje) ir jos metu susidaro kur kas mažiau radioaktyviųjų atliekų nei dabartinėse elektrinėse.