Naujoje „Hubble“ nuotraukoje matomas didžiulis ryškiai švytinčių galaktikų telkinys Abell 3192. Nors prieš tai buvo manoma, kad visos jį sudarančios galaktikos yra vienoje plokštumoje, pasirodo, kad jį visgi sudaro dvi atskiros galaktikų grupės, skelbia Europos kosmoso agentūra.
Galaktikų telkinys Abell 3192 / EKA/Hubble ir NASA, G. Smith, H. Ebeling, D. Coe nuotr.
Kaip ir visi galaktikų telkiniai, šis yra pripildytas karštų dujų, kurios skleidžia galingus rentgeno spindulius, be to, jį gaubia nematomos tamsiosios materijos aureolė. Pastaroji – jau nekalbant apie daugybę šioje nuotraukoje matomų galaktikų – sudaro tokią didžiulę masę, kad galaktikų telkinys pastebimai išlenkia aplink jį esantį erdvėlaikį, paversdamas jį gravitaciniu lęšiu. Dėl to už telkinio, nuotraukos kraštuose, esančios mažesnės galaktikos atrodo ištemptos.
Žinoma, kad galaktikų telkinys yra Eridano žvaigždyne, tačiau jo atstumo nuo Žemės klausimas yra sudėtingesnis.
Abell 3192 iš pradžių buvo užfiksuotas 1989 m. atnaujintame Abell galaktikų telkinių kataloge, kuris pirmą kartą buvo paskelbtas 1958 m. Tuo metu buvo manoma, kad Abell 3192 telkinio galaktikos yra sutelktos viename atstume. Tačiau tolesni tyrimai atskleidė kai ką netikėto: atrodo, kad telkinio masė tankiausia ne viename, o dviejuose skirtinguose taškuose.
Vėliau paaiškėjo, kad pirminį Abell telkinį iš tikrųjų sudaro du nepriklausomi galaktikų telkiniai – priešakinė grupė, esanti maždaug už 2,3 mlrd. šviesmečių nuo Žemės, ir kita grupė, esanti didesniu, maždaug 5,4 mlrd. šviesmečių, atstumu nuo mūsų planetos.
Manoma, kad šių dviejų galaktikų grupių masė yra maždaug 30 trilijonų ir 120 trilijonų kartų didesnė už Saulės masę.