NASA stengiasi atnaujinti kosminio teleskopo „Hubble“ mokslines operacijas po to, kai lapkričio 23 d. jis perėjo į saugųjį režimą dėl giroskopo gedimo. Kiti „Hubble“ prietaisai yra stabilūs, o teleskopo būklė gera.
„Hubble“ / NASA nuotr.
Teleskopas automatiškai perėjo į saugųjį režimą, kai vienas iš trijų jo giroskopų parodė klaidingus rodmenis. Giroskopai matuoja teleskopo posūkių dažnį ir yra sistemos, nustatančios, kuria kryptimi nukreiptas teleskopas, dalis. Įjungus saugųjį režimą, mokslinės operacijos sustabdomos, o teleskopas laukia naujų nurodymų iš Žemės.
Pirmą kartą „Hubble“ į saugųjį režimą perėjo lapkričio 19 d. Nors operacijų komanda sėkmingai įjungė erdvėlaivį ir kitą dieną atnaujino stebėjimus, dėl nestabilaus giroskopo lapkričio 21 d. observatorija vėl sustabdė mokslines operacijas. Stebėjimai ir šįkart buvo atnaujinti. Tačiau lapkričio 23 d. „Hubble“ dar kartą perėjo į saugųjį režimą, kuriame yra iki šiol.
Dabar komanda atlieka bandymus, kad nustatytų problemos pobūdį ir parengtų sprendimus. Prireikus erdvėlaivį galima perkonfigūruoti taip, kad jis veiktų tik su vienu giroskopu.
Prieš penktąją ir paskutiniąją erdvėlaivio misiją 2009 m. erdvėlaivyje buvo sumontuoti šeši nauji giroskopai. Iki šiol veikia trys iš šių jų, įskaitant giroskopą, kuris šiuo metu patiria sunkumų.
NASA tikisi, kad „Hubble“ ir toliau darys revoliucinius atradimus, bendradarbiaudamas su kitomis observatorijomis, pavyzdžiui, agentūros kosminiu teleskopu „James Webb Space Telescope“, visą šį dešimtmetį ir galbūt dar kitą.
1990 m. paleistas „Hubble“ visatą stebi jau daugiau kaip 33 metus.