Siekiant tvaresnio kosmoso pažinimo, NASA ir Japonijos aerokosminių tyrimų agentūra (JAXA) į kosmosą planuoja paleisti pirmąjį pasaulyje medinį palydovą, rašoma „Live Science“.
Pasak kosmoso agentūrų, „LignoSat“ – iš magnolijos medžio pagamintas kavos puodelio dydžio palydovas – turėtų būti išvestas į Žemės orbitą 2024 m. vasarą.
Žemė / NASA / R. Wiseman nuotr.
Kosmoso vakuume medis nedega ir nepūva, tačiau vos patekęs į Žemės atmosferą, jis virs smulkiais pelenais. Šių metų pradžioje Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) sėkmingai išbandę medienos pavyzdžius, mokslininkai mano, kad bandomasis palydovas jau pasiruošęs startui.
„Buvo išbandyti trys medienos pavyzdžiai, kurie po poveikio erdvėje nesideformavo, – gegužės mėnesį išplatintame pranešime teigė tyrėjai. – Nepaisant ekstremalios kosmoso aplinkos, kurioje vyksta dideli temperatūros pokyčiai ir dešimt mėnesių palydovas yra veikiamas intensyvių kosminių spindulių bei pavojingų saulės dalelių, bandymai patvirtino, kad mediena nesuyra ir nesideformuoja, t. y. nesutrūkinėja, neišsikraipo, nelūžinėja, jos paviršiuje neatsiranda pažeidimų.“
Siekdami išrinkti, kokią medieną naudoti, mokslininkai į TKS išsiuntė tris medienos pavyzdžius – magnolijos, vyšnios ir beržo. Buvo pasirinkta magnolija, nes tikimybė, kad iš šio medžio gaminant palydovą jis skils ar lūš, yra mažiausia.
Šiuo metu aplink Žemę skrieja daugiau nei 9300 tonų kosminių objektų, įskaitant kosmines šiukšles, pavyzdžiui, neveikiančius palydovus ir panaudotų raketų pakopų gabalus. Tačiau jų gamybai naudojami blizgūs metalai, kaip antai lengvas titanas ir aliuminis, didesnėje planetos dalyje daugiau nei 10 proc. padidina bendrą naktinio dangaus šviesumą ir didina šviesos taršą, trukdančią aptikti tolimus kosmoso reiškinius.
Manoma, kad pradėjus eksploatuoti medinius palydovus, tiek ši, tiek ir kosmoso šiukšlių problema bus pradėtos spręsti.