Naujausioje NASA kosminio teleskopo „James Webb Space Telescope“ padarytoje nuotraukoje neregėtai detaliai matoma dalis mūsų galaktikos centro, įskaitant dar niekada nestebėtas detales, skelbia NASA.
Žvaigždžių formavimosi regionas, pavadintas Sagittarius C , yra maždaug už 300 šviesmečių nuo centrinės supermasyvios Paukščių tako juodosios skylės Sagittarius A*.
Paukščių takas / NASA, ESA, CSA, STScI ir S. Crowe nuotr.
„Tokios skiriamosios gebos ir tokio jautrumo infraraudonųjų spindulių duomenų apie šį regioną, kokius gauname James Webbo pagalba, dar neturėjome“, – sakė pagrindinis stebėjimo grupės tyrėjas Samuelis Crowe.
„Galaktikos centras – tai ekstremaliausia aplinka mūsų Paukščių tako galaktikoje, kur formuojasi naujos žvaigždės“, – pridūrė Virdžinijos universiteto profesorius Džonatanas Tanas.
Tarp maždaug 500 000 paveikslėlyje matomų žvaigždžių yra protožvaigždžių – tų, kurios dar tik formuojasi ir įgauna masę, – telkinys (oranžinė spalva). Jo srautai švyti kaip ugnis infraraudonųjų spindulių tamsiame debesyje.
Šio jauno telkinio centre yra anksčiau žinoma masyvi protožvaigždė, kurios masė daugiau nei 30 kartų didesnė už mūsų Saulės.
Debesis, iš kurio kyla protožvaigždės, yra toks tankus, kad už jo esančių žvaigždžių šviesa teleksopo nepasiekia.
Webbo NIRCam (artimosios infraraudonosios srities kamera) taip pat užfiksavo didelio masto jonizuoto vandenilio spinduliuotę, supančią apatinę tamsaus debesies pusę, kuri nuotraukoje pažymėta žydra spalva.
Kitas regiono bruožas, kurį S. Crowe planuoja toliau nagrinėti, yra į adatas panašios, įvairiomis kryptimis orientuotos jonizuoto vandenilio struktūros (rožinė spalva).
Maždaug už 25 000 šviesmečių nuo Žemės esantis galaktikos centras yra pakankamai arti, kad teleskopu būtų galima tirti atskiras žvaigždes, todėl astronomai gali surinkti daugybę informacijos apie tai, kaip formuojasi žvaigždės ir kaip šis procesas priklauso nuo kosminės aplinkos. Tai padeda atsakyti į tokius klausimus, kaip, pavyzdžiui, ar masyvesnės žvaigždės susiformuoja Paukščių tako centre, ar pakraščiuose?
„Webb“ vaizdas yra stulbinantis, o mokslinė informacija, kurią gausime iš jo, yra dar įspūdingesnė“, – sakė S. Crowe.