Išmanieji akiniai, išleidžiantys garsą, vos tik objektas patenka į jų matymo lauką, galėtų padėti akliesiems rasti tam tikrus daiktus, skelbia „New Scientist“.
Kai kuriuos aklus žmones galima išmokyti judėti echolokacijos būdu. Tai reiškia, kad jie galėtų siųsti garsą, kuris atsispindėtų nuo netoliese esančių objektų, o grįžtantis aidas suteiktų informacijos apie juos supančią aplinką.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Howas Zhu iš Sidnėjaus technologijos universiteto ir jo kolegos paėmė papildytosios realybės akinius su dviem priekinėmis kameromis ir įmontuotais garsiakalbiais ir sukūrė išmaniojo telefono programėlę, kuri, naudodama dirbtinio intelekto metodus, apdorojo akinių užfiksuotą vaizdinę informaciją, kad atpažintų keturis objektus: dubenį, puodelį, knygą ir butelį.
Vėliau mokslininkai suprogramavo garsus, kurie pasigirs iš garsiakalbių, kai vienas iš objektų pateks į akinių matymo lauką, akinių naudotojui sukiojant galvą patalpoje ir akiniais skenuojant jį supančią aplinką. Kiekvienam objektui buvo priskirtas atitinkamas garsas. Pavyzdžiui, į akinių akiratį patekus knygai, juos dėvintis žmogus išgirsta verčiamų puslapių garsą.
Norėdami išbandyti akinius, tyrėjai pasitelkė septynis žmones, turinčius įvairaus laipsnio regėjimo negalią, ir septynis žmones, neturinčius regėjimo problemų, kuriems buvo užrištos akys. Visi jie buvo susodinti prie stalo, ant kurio buvo išdėlioti keturi objektai.
Paprašyti paimti vieną iš daiktų, aklieji arba silpnaregiai dalyviai teisingai tai padarė 81 proc. atvejų, palyginti su 73 proc. dalyvių užrištomis akimis sėkme.
„Kai žmogui užrišamos akys, iš jo atimamas pojūtis“, – sako H. Zhu. Todėl, anot jo, nenuostabu, kad regėjimo problemų neturintiems žmonėms reikia daugiau laiko prisitaikyti prie aklumo ir akinių naudojimo.
Tyrėjai tikisi patobulinti šią technologiją, kad būtų galima atpažinti daugiau objektų ir kad žmonės galėtų ja naudotis realiame gyvenime.
Tyrimas: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0290431