Mėnulyje nėra oro ir vyksta ekstremalūs temperatūrų pokyčiai, tačiau vienas iš didžiausių iššūkių palydove stovyklą siekiančioms įkurti kosmoso agentūroms, yra dulkės. Jos ardo skafandrus, užkemša mechanizmus, trukdo moksliniams prietaisams ir apsunkina judėjimą. Visgi mokslininkai sugalvojo, kaip jas paversti kelių infrastruktūros įrengimui tinkama medžiaga.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Pasak BBC, kad transporto sistema Mėnulyje būtų sėkminga, būtina įrengti nusileidimo aikšteles ir tvirtus kelius. Tačiau pastarųjų tiesimui reikiamų medžiagų siuntimas iš Žemės yra brangus.
Todėl Aaleno universiteto (Vokietija) mokslininkai pasiūlė sprendimą: jie parodė, kad įmanoma išlydyti Mėnulio gruntą ir suformuoti kietesnę, tvirtesnę medžiagą, kuri sulaiko itin smulkias dulkes.
Ši medžiaga, kuri iš esmės yra susilydę Mėnulio dulkių sluoksniai, neleis dulkėms trikdyti ne tik mėnuleigių, bet ir nusileidžiančių ir vėl startuojančių raketų variklių, o be to, padės įrengti kelius Mėnulyje.
Kaip rašo „The Guardian“, profesorius Jensas Günsteris ir jo kolegos eksperimentavo su smulkiagrūde medžiaga EAC-1A, kurią Europos kosmoso agentūra sukūrė kaip Mėnulio grunto pakaitalą. Jie naudojo 50 mm skersmens lazerio spindulį, kad įkaitintų dulkes iki maždaug 1 600 laipsnių Celsijaus ir jas išlydytų.
Mokslininkai lėtai išraižė lenktas trikampio formas, kurių kiekviena buvo maždaug 25 cm skersmens. Pastarąsias būtų galima sujungti tarpusavyje, ir sukurti vientisą paviršių dideliuose Mėnulio paviršiaus plotuose. Taip ateityje Žemės palydove galėtų būti įrengti keliai ir nusileidimo aikštelės.
Autoriai apskaičiavo, kad norint šį eksperimentą atkartoti Mėnulyje, iš Žemės reikėtų atsigabenti maždaug 2,37 kv. m ploto lęšį, kuris veiktų kaip saulės šviesos koncentratorius vietoje lazerio. Lęšis galėtų būti pagamintas iš polimerinės plėvelės, kurią būtų galima suvynioti, todėl jį būtų lengva transportuoti.
Tačiau pačiam lęšiui vis tiek kiltų problemų dėl dulkių.
„Kai ant lęšio susikaupia dulkių, jis anksčiau ar vėliau nebeveikia“, – sakė J. Günsteris, pridurdamas, kad vibruojantis lęšis greičiausiai sušvelnintų šią problemą.