Iš viso pasaulio teleskopų surinkti stebėjimų duomenys patvirtina, kad ryšių palydovas „BlueWalker 3“ užgožia visas žvaigždes, išskyrus septynias, ir kelia didelių problemų astronomijai, rašoma „New Scientist“.
2022 m. Teksase įsikūrusi bendrovė „AST SpaceMobile“, siekdama išbandyti iš kosmoso valdomo mobiliojo ryšio tinklo galimybes, išvedė į orbitą palydovą „BlueWalker 3“. Pirmieji 64 kvadratinių metrų ploto jo antenos antžeminiai stebėjimai parodė, kad pastaroji yra ryškesnė už daugumą žvaigždžių.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Tai patvirtino metus trukę stebėjimai, vykdyti JAV, Čilėje, Nyderlanduose ir Naujojoje Zelandijoje esančiais teleskopais. Siegfriedas Egglis iš Tarptautinės astronomų sąjungos Prancūzijoje ir jo kolegos nustatė, kad „BlueWalker 3“ yra ryškesnis nei rodė ankstesnių matavimų duomenys ir savo ryškumu prilygsta ryškiausioms Mažojo šuns ir Eridano žvaigždynų žvaigždėms.
Tai, anot S. Egglio, kelia didelę grėsmę antžeminei astronomijai, ypač plačiakampiams naktinio dangaus tyrimams, tokiems, kokie, pavyzdžiui, vykdomi Vera C. Rubin observatorijoje Čilėje.
„Atsiradus daugiau tokių itin ryškių objektų, manau, bus prarandami dideli kiekiai duomenų, o gal net sugadinami detektoriai, jei potenciali žala nebus sumažinta“, – sako jis.
Kai kurių iš jų būtų galima išvengti, jei teleskopai taikytų sekimo ir vengimo strategijas, tačiau šie metodai ne visada suveikia, nes palydovus sunku sekti. Todėl gali tekti teleskopus periodiškai išjungti, kol palydovas išeis iš jų matymo lauko, o tai gali uždelsti stebėjimus arba iškreipti duomenis.
„AST SpaceMobile“ atstovo spaudai pareiškime teigiama, kad bendrovė „bendradarbiauja su NASA ir tam tikromis astronomijos darbo grupėmis, siekdama sukurti pažangius pramonės sprendimus, įskaitant galimas operacines intervencijas“. Anot jo, „AST SpaceMobile“ taip pat vengia transliacijų radioastronomijai jautriose teritorijose, kontroliuoja palydovo padėtį, kad sumažintų ryškumą, ir kuria antirefleksines dangas kitos kartos palydovams, kurių, pasak bendrovės atstovo, bus apie 90.
Norint visapusiškai įvertinti poveikį astronomijai, reikia atlikti daugiau stebėjimų.
Visgi svarbu ir tai, kad tokiuose palydovuose kaip „BlueWalker 3“ įrengti galingi radijo siųstuvai, todėl, anot S. Egglio, jie gali padaryti nemažai žalos radijo astronomijai. „Optinei šviesai šie prietaisai yra tokie pat ryškūs kaip žvaigždės danguje, tačiau radijo astronomijai jie gali būti ne mažiau ryškūs nei Saulė“, – aiškina jis.
„Sparčiai augant valstybinių ir privačių kosmoso rinkos dalyvių planuojamų paleisti palydovų skaičiui, turime atsižvelgti ne tik į įvairių pavienių palydovų šviesos taršą ir elektromagnetinius trikdžius, bet ir į bendrą visų žemoje Žemės orbitoje planuojamų paleisti palydovų speičių poveikį“, – sako San Francisko universiteto Kalifornijoje astronomė Aparna Venkatesan.