Remiantis nedidelio tyrimo rezultatais, egzoskeleto (išorėje esančio skeleto) kostiumas gali padėti greičiau įveikti sprinto distancijas. Vieną dieną elitiniai sportininkai galėtų naudoti šį kostiumą treniruotėse, kad pagerintų bėgimo rezultatus, nors, vieno eksperto teigimu, tai gali padidinti traumų riziką, skelbia „New Scientist“.
Giukas Lee iš Chung-Ang universiteto Seule, Pietų Korėjoje, kartu su kolegomis sukūrė „egzokostiumą“, leidžiantį žmonėms greičiau bėgti.
Mokslininko teigimu, 4,4 kg sveriančio egzokostiumo nugaroje įrengti elektros varikliai, kurie valdo dviejų plieninių lynų, pritvirtintų prie dėvinčiojo klubų ir šlaunų, ilgį. Lynų, jungiančių klubus su atitinkamos pusės šlaunimis, ilgis sutrumpėja, kai dėvintysis ištiesia kojas atgal, tokiu būdu padedant jam atlikti šį judesį.
Anot Giuko Lee, jutikliai leidžia egzokostiumui nustatyti dėvinčiojo bėgimo manierą ir sinchronizuotis su jo žingsniais.
Norėdami išbandyti kostiumo veikimą, mokslininkai paprašė devynių neelitinių bėgikų du kartus nubėgti 200 metrų distanciją dėvint egzokostiumą ir du kartus be jo. Tyrėjai nustatė, kad dėvėdami kostiumą dalyviai bėgo vidutiniškai 0,97 sekundės greičiau.
Statistinė analizė rodo, kad rezultatų skirtumas nėra atsitiktinis. Tačiau, Giuko Lee teigimu, negalima atmesti, kad dėvėdami egzokostiumą tyrimo dalyviai bėgo greičiau, nes tikėjosi, kad jis padės, – panašiai kaip kad veikia placebo efektas.
Nors nė vienas iš devynių tyrimo dalyvių nepranešė apie traumas dėvint egzokostiumą, Teherano universiteto Irane atstovas Majidas Nili Ahmadabadi teigia, kad šį kostiumą pradėjus naudoti plačiau, tai gali tapti problema.
„Greitesnis bėgimas, dėvint egzokostiumą, gali neigiamai paveikti sąnarių standumą, o tai gali pakenkti jį dėvinčių sportininkų keliams, klubams ir kulkšnims“, – sako jis.