2020 m. NASA kosminis aparatas OSIRIS-REx paėmė asteroido Bennu mėginius, o 2023 m. rugsėjo 24 d. jie jau turėtų pasiekti Žemę, skelbia „New Scientist“.
OSIRIS-REx buvo paleistas 2016 m., o 2018 m. jis pasiekė ir įėjo į Bennu orbitą.
„Bennu“ ir kiti asteroidai / NASA nuotr.
Bennu buvo pasirinktas taikiniu visų pirma dėl palyginti nedidelio jo atstumo nuo Žemės – paleidimo metu jis buvo nutolęs apie 225 mln. km, o per kelerius metus ženkliai priartėjo ir dabar jo atstumas iki mūsų siekia apytiksliai 50 mln. km.
Dėl nuolatinio artėjimo Bennu laikomas arti Žemės esančiu objektu (angl. near-Earth object, NEO). Nesitikima, kad artimiausiu metu jis atsitrenks į mūsų planetą, tačiau yra maždaug 0,057 proc. tikimybė, kad per artimiausius 300 metų susidūrimas visgi įvyks. Bennu yra maždaug 490 metrų skersmens, todėl jei jis atsitrenktų į Žemę, padarytų nemažai žalos.
Viena priežasčių, kodėl reikia tirti Bennu ir panašius asteroidus, yra siekis išsiaiškinti, kaip apsaugoti Žemę nuo susidūrimo su šiais dangaus kūnais. Be kita ko, tokie asteroidai yra labai primityvūs ir gali atskleisti daug informacijos apie tai, kaip formavosi ir atrodė ankstyvoji Saulės sistema.
Yra manoma, kad tokie asteroidai kaip Bennu susitelkė į grupes, iš kurių vėliau ir susiformavo mūsų Saulės sistemos planetos, todėl galime jais pasinaudoti, kad suprastume, kaip Žemė ir gretimi dangaus kūnai susidarė ir vystėsi.
Be to, Bennu asteroide yra ypač daug anglies, kuri yra pagrindinė organinių molekulių – o šios savo ruožtu yra tokios gyvybės, kokią mes pažįstame – statybinė medžiaga.
„Esame visiškai tikri, kad šiuose mėginiuose bus organinių molekulių, – sako OSIRIS-REx mokslininkė Mišelė Tompson. – Jų tyrimai gali padėti suprasti, kokių medžiagų buvo ankstyvojoje Saulės sistemoje. Galbūt jos galėjo lemti ir gyvybės atsiradimą Žemėje.“
Panašius mėginius, kurie bus atgabenti OSIRIS-REx misijos metu, į Žemę jau atskraidino Japonijos erdvėlaivis „Hayabusa 2“. Pastarasis aplankė asteroidą Ryugu. Tad galima bus palyginti Bennu ir Ryugu asteroidų mėginius.
Suplanuota, kad Bennu gabalėliai Žemę pasieks rugsėjo 24 d. Šios dienos rytą OSIRIS-REx komandos inžinieriai nuspręs, ar saugu išleisti mėginių kapsulę. Jiems davus leidimą, kapsulė bus pasiųsta į Žemę iš maždaug 102 tūkst. kilometrų aukščio, t. y. daugiau nei ketvirtadalio atstumo iki Mėnulio. Ji keliaus apie keturias valandas, o paskui maždaug 44 tūkst. kilometrų per valandą greičiu įskris į atmosferą. Mėginiai turėtų nusileisti Jutos dykumoje.