Jupiterio palydovas – Europa – yra vienas iš nedaugelio Saulės sistemos kūnų, kuriuose gali būti tinkamos sąlygos gyvybei. Ankstesni tyrimai parodė, kad po Europoje esančio ledo pluta slypi sūrus skystas vanduo. Naudodamiesi Jameso Webbo teleskopo duomenimis, NASA mokslininkai nustatė, kad specifiniame ledinio Europos paviršiaus regione yra anglies dioksido.
Artist's impression of Europa orbiting Jupiter / Europos kosmoso agentūros iliustracija
Analizė rodo, kad Europoje aptikta anglis greičiausiai atsirado iš požeminio vandenyno, o ne iš meteoritų ar kitų išorinių šaltinių.
Anglies dioksido gausiausia regione, vadinamame Tara Regio – geologiškai jaunoje teritorijoje. Čia paviršinis ledas buvo suardytas, todėl greičiausiai vyko medžiagų mainai tarp požeminio vandenyno ir ledinio paviršiaus.
Be to, anglies dioksidas Jupiterio palydovo paviršiuje nėra stabilus – tai dar vienas įrodymas, kad jis susiformavo geologiškai neseniai.
Europos paviršius / NASA / JPL / University of Arizona / University of Colorado iliustracija
Anglies junginio atradimas suteikia daug vilčių, kad Europos vandenynas gali būti tinkamas gyvybės egzistavimui.
„Žemėje gyvybei patinka cheminė įvairovė – kuo daugiau įvairovės, tuo geriau. Supratę Europos vandenyno cheminę sudėtį, galėsime nustatyti, ar jis tinkamas tokiai gyvybei, kokią mes ją pažįstame“, – sakė NASA Goddardo kosminių skrydžių centro Grinbelte pagrindinis vieno iš dviejų nepriklausomų straipsnių, kuriuose aprašomi tyrimo rezultatai, autorius Džeronimas Villanueva.
2024 m. spalio mėn. NASA planuoja paleisti erdvėlaivį „Europa Clipper“, kuris atliks dešimtis artimų praskriejimų pro Europą, kad toliau tirtų, ar joje gali būti tinkamų gyvybei sąlygų.
Ankstesnių tyrimų metu Dž. Villanuevos komanda taip pat ieškojo įrodymų, kad Europos paviršiuje veržiasi vandens garai. Su NASA kosminiu teleskopu „Hubble“ dirbantys mokslininkai pranešė apie 2013, 2016 ir 2017 m. aptiktus į tai panašius reiškinius.
Visgi Naujieji Jameso Webbo duomenys nerodo jokių vandens garų pliūpsnių. Tačiau mokslininkų komanda pabrėžė, kad jų neaptikimas neatmeta galimybės, kad jie vis tiek egzistuoja.