Ilgus dešimtmečius Jungtinės Valstijos ir Sovietų Sąjunga buvo vienintelės šalys, išsilaipinusios Mėnulyje. Vėliau prie jų prisijungė Kinija ir Indija. Rugpjūčio 28 d. tai dar kartą pabandė padaryti ir Japonija. Deja, dėl prasto oro erdvėlaivio pakilimas buvo trečią kartą atidėtas, rašo „Deutsche Welle“.
SLIM leidžiasi Mėnulio paviršiuje / AP / JAXA iliustracija
Tai jau antrasis šalies bandymas pasiekti Mėnulį. 2022 m. lapkritį Japonijos kosmoso agentūra (JAXA) vykdė bendrą projektą kartu su NASA. Vis dėlto ši misija nebuvo sėkminga, nes nutrūko ryšys su erdvėlaiviu. Kitas nusivylimas įvyko 2023 m. liepą, kai testavimo metu susprogo kita į Mėnulį turėjusi kilti JAXA raketa.
Be kita to, šių metų balandžio mėnesį nesėkme baigėsi ir privačios Japonijos kompanijos bandymas pasiekti Žemės palydovą.
Tad buvo dedama daug vilčių į 2023 m. rugpjūčio 28 d. turėjusią įvykti Mėnulio misiją.
Planuota, kad šiam bandymui paskirta raketa H2-A į kosmosą pakels kartu su NASA ir Europos kosmoso agentūra sukurtą mokslinių tyrimų zondą – Mėnulio snaiperį (angl. Moon Sniper).
Šis mažas ir lengvas modulis buvo suprojektuotas kaip „tikslaus“ nusileidimo aparatas ir pavadintas SLIM. SLIM reiškia „išmanusis mėnuleigis Mėnuliui tirti“ (angl. Smart Lander for Investigating Moon). O mokslininkai jį vadina snaiperiu dėl jo tikslumo.
Už Japonijos Mėnulio misiją atsakingi asmenys teigia, kad norima pereiti nuo „nusileidimo ten, kur galime“ prie „nusileidimo ten, kur norime“.
Tačiau yra ir dar kai kas. 20 a. septintajame dešimtmetyje prasidėjus Mėnulio tyrimams ir atsiradus pažangiems palydovams, teleskopams bei kitoms kameras turinčioms technologijoms, mokslininkai apie mūsų palydovą surinko daugybę didelės raiškos vaizdų ir kitų duomenų.
Taigi, šiandien apie Mėnulio sandarą, įskaitant vietas, kuriose galėtume rasti vandens, žinome daug daugiau nei anksčiau. Tad mokslininkai nori nusileisti būtent ten, kur yra vandens, pavyzdžiui, pietiniame ašigalyje arba greta juos dominančių uolienų.
Po nepavykusio paleidimo rugpjūčio 28 d. JAXA dar nepateikė naujos raketos paleidimo datos.
Planuojama, kad kai tik bus iškeltas į kosmosą, erdvėlaivis Mėnulio orbitą pasieks tik maždaug po trijų–keturių mėnesių. Ten jis turėtų išbūti apie mėnesį ir, galiausiai, nusileisti Mėnulio paviršiuje, praėjus maždaug šešiems mėnesiams po jo paleidimo.