Rugpjūčio 23 d. Indija ant Žemės palydovo sėkmingai nuleido zondą „Vikram“. Jis tyrinės mažai pažintą Mėnulio pietų ašigalį. Praėjus kiek mažiau nei savaitei (rugpjūčio 28 d.) šalis pranešė, kad rugsėjo pradžioje į kosmosą paleis dar vieną aparatą – tik šįkart skirtą Saulės tyrimams, skelbia „ScienceAlert“.
Saulė / NASA / SDO nuotr.
„Rugsėjo 2 d. planuojama paleisti „Aditya-L1“ – pirmąją Indijos kosminę observatoriją, skirtą Saulės tyrimams“, – socialinio tinklo „X“ paskyroje paskelbė Indijos kosmoso tyrimų organizacija (ISRO).
Aditya, hindi kalba reiškianti „Saulė“, bus iškelta į maždaug 1,5 mln. kilometrų atstumu nuo Žemės esančią kosminę erdvę – taip aparatas nuolat matys Saulę.
„Tai suteiks didesnį pranašumą stebint Saulės veiklą ir jos įtaką kosminiams orams realiuoju laiku“, – sakė ISRO.
Erdvėlaivyje bus septyni prietaisai, skirti stebėti išorinius Saulės sluoksnius, vadinamuosius fotosferą ir chromosferą.
Be kitų tikslų, observatorija tirs kosminius orus lemiančius veiksnius bei sieks geriau suprasti Saulės vėjo dinamiką.
NASA ir Europos kosmoso agentūra anksčiau jau yra pasiuntusios orbitinius aparatus Saulei tirti, tačiau tai bus pirmoji tokia misija Indijai.
Indijos kosmoso programa turi palyginti nedidelį biudžetą, tačiau nuo 2008 m., kai ji pirmą kartą pasiuntė zondą į Mėnulio orbitą, jos apimtis ir tempai gerokai išaugo.
Ekspertai teigia, kad Indijai pavyksta išlaikyti mažas sąnaudas, nes ji kopijuoja ir pritaiko jau esamas technologijas, be kita ko, ISRO įdarbinta gausybė aukštos kvalifikacijos inžinierių, kurie uždirba nepalyginti mažiau nei jų kolegos užsienyje.