Tarptautinė kosminė stotis (TKS) pradėjo veikti 1998 m. Naujas tyrimas rodo, kad 25 metus naudojamoje TKS prisikaupė potencialiai kenksmingų cheminių medžiagų, rašo „Sky News“.
Jungtinės Karalystės ir JAV mokslininkai ištyrė stotyje esančių oro filtrų dulkių mėginius ir palygino juos su mūsų namuose Žemėje randamų organinių teršalų pavyzdžiais.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Buvo atpažintos silikoniniuose pastatų ir langų hermetikuose, dėmių valikliuose, baldų audiniuose ir elektroninėje įrangoje naudojamos medžiagos.
Kai kurios jų pagal Stokholmo konvenciją – pasaulinę sutartį, kuria siekiama nutraukti tam tikrų medžiagų gamybą ir naudojimą dėl jų poveikio žmonių sveikatai ir aplinkai – netgi priskiriamos patvariųjų organinių teršalų kategorijai.
Mokslininkai mano, kad teršalai į TKS galėjo patekti iš fotoaparatų, muzikos grotuvų, planšetinių kompiuterių ir drabužių, kuriuos iš Žemės atsigabeno astronautai.
Intensyvi radiacija gali pagreitinti medžiagų senėjimą, o taip pat ir jų skilimą į mikro ir nano plastikus, kurie TKS mikrogravitacijos sąlygomis gali patekti į orą.
Nors oras TKS viduje nuolat cirkuliuoja (per valandą pasikeičia 8–10 kartų), nėra aišku, kiek tai padeda pašalinti kenksmingas chemines medžiagas.
Profesoriaus Stuarto Harrado teigimu, šio tyrimo rezultatais būtų galima vadovautis projektuojant būsimas kosmines stotis, kurių keletą tikimasi paleisti iki 2030 m.
„Mūsų išvados turi reikšmės būsimoms kosminėms stotims ir gyvenamosioms patalpoms, nes kruopščiai pasirinkus medžiagas ankstyvuosiuose jų projektavimo ir statybos etapuose, galima pašalinti daugelį teršalų šaltinių“, – sakė prof. S. Harradas.
Tyrimas skelbiamas žurnale „The Environmental Science and Technology Letters“.