Liepos pradžioje paleistas „Euclid“ kosminis teleskopas užfiksavo pirmuosius bandomuosius vaizdus. Tikimasi, kad teleksopas suteiks daugiau žinių apie nepažintas kosmoso erdves, kurios sudaro 95 proc. visatos, rašo „ScienceAlert“.
Šių metų liepos 1 d. paleistas kosminis teleskopas „Euclid“, kurio misija – surinkti daugiau duomenų apie tamsiąją medžiagą ir tamsiąją energiją, pasiekė tikslinę orbitą ir buvo paskelbtos pirmosios jo bandomosios nuotraukos.
Bandomiosios „Euclid“ nuotraukos / Europos kosmoso agentūros nuotr.
Žvaigždėmis mirguliuojančios nuotraukos buvo padarytos kosminio teleskopo paleidimo metu, tuomet, kai galingi jo instrumentai vis dar kruopščiai kalibruojami, todėl jos neatspindi viso teleskopo potencialo.
Tačiau Europos kosmoso agentūra (EKA) teigia, kad bandymai jau dabar rodo, jog teleskopas bus pajėgus įvykdyti jam paskirtą itin svarbią misiją.
„Po daugiau nei 11 metų trukusio „Euclid“ kūrimo ir tobulinimo be galo džiaugiamės matydami pirmuosius jo užfiksuotus vaizdus“, – pareiškime teigė „Euclid“ projekto vadovas Giuseppe Racca.
Iš Floridos į kosmosą pakilęs palydovas nukeliavo apie 1,5 mln. km nuo Žemės, kol pasiekė stebėjimo orbitą.
Iš ten „Euclid“ sudarys didžiausią visų laikų visatos žemėlapį, apimantį iki dviejų milijardų galaktikų. Jo sudarytas žemėlapis leis naujai pažvelgti į 13,8 milijardų metų besitęsiančią visatos istoriją.
Bandomiosios „Euclid“ nuotraukos / Europos kosmoso agentūros nuotr.
Mokslininkai tikisi, kad surinkta informacija padės atsikratyti to, ką G. Racca yra pavadinęs „kosmine gėda“, – 95 proc. visatos vis dar yra nepažinta žmonijai. Manoma, kad apie 70 proc. jos sudaro tamsioji energija – taip vadinama nežinoma jėga, verčianti visatą vis sparčiau plėstis, o 25 proc. greičiausiai yra tamsioji medžiaga, kuri, kaip manoma, jungia visatą ir sudaro apie 80 proc. jos masės.
Mokslinės teleskopo misijos turėtų prasidėti spalį.