Remiantis nauju tyrimu, „SpaceX“ palydovų santalka „Starlink“ skleidžia spinduliuotę, kuri kenkia tolimojo kosmoso astronominiams tyrimams, rašo „The Independent“. „SpaceX“ kosminio interneto tinklą jau sudaro daugiau nei 4000 palydovų.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr. |
---|
Kosminį interneto tinklą sudaro daugiau nei 4 000 žemoje Žemės orbitoje skriejančių palydovų, paskutiniai iš kurių buvo paleisti sekmadienio vakarą, o „SpaceX“ vadovas Elonas Muskas planuoja per kelerius ateinančius metus šį tinklą išplėsti iki beveik 12 000 palydovų.
Astronomai jau anksčiau skundėsi dėl „Starlink“ palydovų klasterių šviesos taršos, neigiamai veikiančios optinius stebėjimus, tačiau naujausi tyrimai atskleidė kitokį trikdžių šaltinį, kuris taip pat turi įtakos radijo astronomijai.
Mokslininkai, naudodami žemų dažnių masyvo (angl. Low Frequency Array, LOFAR) teleskopą, sudarytą iš kelių visoje Europoje išsidėsčiusių sujungtų antenų, išmatavo 47 iš 68 stebėtų „Starlink“ palydovų skleidžiamą žemo dažnio radijo triukšmą.
„Šis dažnių diapazonas apima Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos specialiai radijo astronomijai skirtą saugomą 150,05-153 MHz dažnių juostą“, – teigia vienas iš tyrimo autorių, Nyderlandų radijo astronomijos instituto astronomas Ceesas Bassa.
Tyrimas pavadinimu „LOFAR aptikta netyčinė elektromagnetinė spinduliuotė iš „Starlink“ palydovų tarp 110 ir 188 MHz dažnių“ paskelbtas recenzuojamame žurnale „Astronomy & Astrophysics“.
56 šalyse „Starlink“ turi daugiau nei 1,5 mln. abonentų – „SpaceX“ pirmiausia orientuojasi į atokiose vietovėse gyvenančius žmones, neturinčius prieigos prie telekomunikacijų infrastruktūros.
Jau veikiančių „Starlink“ palydovų skaičius gerokai lenkia visus konkurentus, tarp kurių yra ir Jungtinės Karalystės „OneWeb“ palydovinė sistema, sudaryta iš maždaug 650 palydovų.
„Mūsų modeliavimas rodo, kad kuo didesnė palydovų santalka, tuo ryškesnis tampa jų poveikis, nes visų palydovų spinduliuotė sumuojasi, – aiškina Maxo Plancko radijo astronomijos instituto Vokietijoje tyrėjas Benjaminas Winkelis. – Todėl nerimaujame ne tik dėl esamų santalkų, bet ir dėl planuojamų, taip pat dėl to, kad nėra aiškaus reglamentavimo, kuris apsaugotų radijo astronomijos dažnius nuo nepageidaujamos spinduliuotės.“
„SpaceX“ jau kurį laiką bendradarbiauja su astronomais ir observatorijomis, siekdama padėti sušvelninti netyčinio savo palydovų poveikio padarinius; bendrovė jau susisiekė ir su pastarojo tyrimo autoriais.
Astronomų teigimu, „SpaceX“ jau šiek tiek pakoregavo savo palydovų konstrukciją, tokiu būdu tikėdamasi užkirsti kelią netyčinei naujos kartos „Starlink“ palydovų skleidžiamai spinduliuotei.