JAV Maisto ir vaistų administracija (Food and Drug Administration - FDA) tvirtina, kad pastaruoju metu vis dažniau rinkoje pasirodantys kosmetiniai, farmaciniai ir kiti produktai, kurių gamyboje panaudotos nanotechnologijos, neprivalo būti kaip nors specialiai ribojami ar žymimi, skelbia „New Scientist“.
JAV naudojant nanotechnologijas šiuo metu gaminama apie 300 produktų, taip pat kremų nuo saulės, dantų pastų ir šampūnų, rašoma Woodrow Wilsono tarptautinio mokslininkų centro ataskaitoje.
Tokios rekomendacijos pasirodė po to, kai FDA patikrino daug produktų, kuriuose yra labai smulkių, iki milijardinės metro dalies (nanometro), dalelių. Kai kurios vartotojų grupės bijojo, kad tokios smulkios dalelės gali sukelti nenumatytų poveikių sveikatai.
FDA sukurta komisija, kuriai buvo pavesta nustatyti, ar saugu vartoti produktus su nanodalelėmis, priėjo išvados, kad nors šie produktai savo savybėmis labai skiriasi nuo stambesnių dalelių produktų, šiuo metu nėra jokių įrodymų, kad jie kaip nors kenktų sveikatai.
„Manome, kad nėra jokių moksliškai pagrįstų įrodymų, jog medžiagos su nanodalelėmis keltų kokių nors sveikatos problemų, apie kurias reikėtų paminėti ženklinant produktą“, - sakė FDA atstovas Randallas Lutteris.
PDA produktus, pagamintus naudojant nanotechnologijas, vertina lygiai taip pat, kaip ir kitus produktus – juos gaminančioms bendrovėms reikia įrodyti savo saugumą ir efektyvumą, ir tik po to šie produktai gali būti tiekiami į rinką.
Tačiau kai kurios produktų kategorijos – kosmetika, ir maisto papildai – nėra kontroliuojami FDA ir dėl jų saugumo susirūpino kai kurios vartotojų teisių gynimo grupės.
Pelno nesiekianti organizacija Tarptautinis technologijų vertinimo centras reikalauja, kad FDA labiau ribotų nanotechnologijas.
„Nano reiškia ne tik mažą dydį. Tai reiškia, kad šios medžiagos gali būti iš esmės kitokios jų fizinės ir cheminės savybės nuo kitų produktų gali skirtis labai smarkiai. Vartotojai atlieka bandomųjų triušių vaidmenį“, - sakė šios grupės teisininkas George’as Kimbrellas.
Vartotojų teisių gynėjai cituoja mokslinius darbus, kuriais įrodyta, jog tam tikros nanodalelės gyvūnams sukelia uždegimą ir imuninės sistemos reakcijas.
Tačiau FDA pranešė, kad ji bendrovėms, savo produktų gamyboje naudojančioms nanotechnologijas (farmacijos įmonėms, medicininės įrangos gamintojams ir plataus vartojimo prekių gamintojams), išleis reikiamus dokumentus su nurodymais.