Nyderlanduose vykusiame Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse Lietuvai atstovavusi Meda Surdokaitė apdovanota pirmąja vieta ir specialiuoju prizu – kvietimu į Nobelio premijų įteikimo ceremoniją Stokholme. Tai vienas geriausių rezultatų Lietuvos istorijoje.
M. Surdokaitė konkurse pristatė chemijos srities tyrimą „Fluorescencinio dažiklio „Nile Red“ sintezės optimizavimas“. Darbo tikslas – susintetinti organinį dažiklį, skirtą aptikti mikroplastikams ir ląstelėms dažyti, nenaudojant toksiško tirpiklio. Jaunosios mokslininkės optimizuoti gamybos metodai leidžia atsisakyti nuodingų medžiagų, naudotų iki šiol, taip užtikrinant prieinamumą, pritaikomumą ir saugesnį darbą.
„Pasitelkę organinę chemiją galime saugoti vandenynus nuo mikroplastikų, gydyti sunkias ligas ir kurti ekologiškesnę kasdienybę. Mano optimizuotos sintezės dažikliui neteko gulėti lentynoje – bendradarbiavimo su kitais mokslininkais dėka jis jau sėkmingai naudojamas atliekant įvairius tyrimus. Konkurso metu sulaukiau žinių, kad viena biotechnologijos kompanija sėkmingai pritaikė mano optimizuotos sintezės produktą smegenų ląstelėms, formuojančioms mieliną, dažyti. Mielino dažymas leidžia tirti procesus, vykstančius sergant tokiomis ligomis kaip, pavyzdžiui, sklerozė ar šizofrenija“, – apie praktinį dažiklio pritaikymą pasakoja jaunoji mokslininkė.
Prestižiniame 14–20 metų jaunimui skirtame konkurse šiemet dalyvavo jaunieji mokslininkai iš 33 šalių – ne tik Europos, bet ir JAV, Kanados, Izraelio ir kitų šalių mokslo konkursų prizininkai. Beveik 90 tiriamųjų darbų buvo pristatomi biologijos, chemijos, kompiuterių mokslo, inžinerijos, matematikos, medicinos, fizikos ir socialinių mokslų srityse.
„Kauno tvirtovės VII forto“ auklėtinė M. Surdokaitė šiemet pradėjo taikomosios chemijos studijas Kauno technologijos universitete.
Jos projektas buvo išrinktas geriausiu Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape, kurį organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, remia ir palaiko Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.