Kiekvienas marsaeigis į Raudonąją planetą keliauja su didžiuliu nusileidimo įrangos komplektu, kuris numetamas artėjant prie paviršiaus.
© NASA/JPL-Caltech/UCLA nuotr.
NASA apžvelgė marsaeigio „Perseverance“ nusileidimo nuolaužas. Nors tai toli gražu ne pirmas kartas, kai užfiksuotos nusileidimo įrangos liekanos – „Opportunity“ tą padarė dar 2004 metais – visgi šįkart nuotraukų padaryta daug daugiau. Didele dalimi čia padėjo „Ingenuity“ sraigtasparnis, kuris galėjo fiksuoti objektus iš oro ir palyginus dideliu atstumu nuo marsaeigio, net iki kilometro.
Nedidelių nuolaužų – pavyzdžiui, šiluminės izoliacijos komponentų – pastebėta ir „Perseverance“ darytose apylinkių nuotraukose. Ar galime sakyti, kad šios nuolaužos užteršia Marsą? Iš vienos pusės – taip, tačiau jų tikrai nėra daug, be to, Marse, bent jau kiek žinome, nėra jokios biosferos, kuriai jos galėtų pakenkti.
Grėsmės jos nekelia ir misijos eigai – tiek „Perseverance“ ratai, tiek mėginių ėmimo ranka tikrai nesulūžtų, susidūrę su šiais objektais. Iš nuotraukų gauname netgi naudos, ypač jei jos padaromos keletą kartų: įvertinę nuolaužų spalvos pokyčius, mokslininkai gali nustatyti, kaip sparčiai jie padengiami dulkėmis.
Tai, savo ruožtu, leidžia geriau suprasti dulkių judėjimą skirtingose Marso vietose. Ataskaitą rasite misijos tinklalapyje.