Mokslininkai teigia, kad naujos kartos vėjo turbinų mentės, pasibaigus jų naudojimo laikui, galėtų būti perdirbamos į guminius meškiukus, rašo „The Guardian“.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Mičigano valstybinio universiteto mokslininkai pagamino kompozitinę dervą ašmenims, derindami stiklo pluoštą su augalinės kilmės polimeru ir sintetiniu polimeru. Pasibaigus menčių naudojimo laikui, medžiagas galima suskaidyti ir perdirbti į naujus gaminius, įskaitant turbinų mentes ir kramtomus saldainius.
Vėjo energija yra viena iš vyraujančių atsinaujinančiosios energijos formų. Tačiau turbinų mentės, paprastai pagamintos iš stiklo pluošto, gali būti net pusės futbolo aikštės ilgio, todėl kyla problemų dėl jų utilizavimo, o pasibaigus naudojimo ciklui daugelis jų išmetamos į sąvartynus.
Siekdami kovoti su atliekomis, mokslininkai sukūrė naujos formos dervą. Šarminiame tirpale apdorojant šią dervą, gautas kalio laktatas, kurį galima išgryninti ir iš jo gaminti saldumynus bei sportinius gėrimus.
„Gavome maistinį kalio laktatą ir panaudojome jį guminių meškiukų saldainiams gaminti, kuriuos valgiau“, – sakė vienas iš straipsnio autorių Johnas Dorganas.
Šarminio apdorojimo metu taip pat išsiskyrė polimetilmetakrilatas, arba PMMA, – įprasta akrilo medžiaga, naudojama langams ir automobilių galiniams žibintams gaminti.
Kalbėdamas apie guminių meškiukų, pagamintų iš vėjo turbinos, valgymą, J. Dorganas sako, kad „anglies atomas, gautas iš augalo, pavyzdžiui, kukurūzų ar žolės, niekuo nesiskiria nuo anglies atomo, gauto iš iškastinio kuro. Visa tai yra pasaulinio anglies dioksido ciklo dalis ir mes įrodėme, kad nuo biomasės lauke galime pereiti prie patvarių plastikinių medžiagų ir vėl prie maisto produktų.“