NASA Jameso Webbo kosminis teleskopas (JWST) pirmą kartą nufotografavo planetą, esančią už mūsų Saulės sistemos ribų. Teleskopas užfiksavo keturis skirtingus planetos HIP 65426 b, dujinės milžinės, kurios masė maždaug 6-12 kartų didesnė už Jupiterio, vaizdus, rašo „Sky News“.
Egzoplanetos HIP 65426 b nuotrauka / NASA nuotr.
„Tai permainingas momentas ne tik Webbui, bet ir visai astronomijai“, – sakė Ekseterio universiteto fizikos ir astronomijos docentas Sasha Hinkleyus.
Astronomai atrado HIP 65426 b 2017 m. naudodamiesi Pietų observatorijos teleskopu Čilėje.
Tačiau JWST vaizdai atskleidžia naujų detalių, kurių antžeminiai teleskopai negalėtų aptikti dėl Žemės atmosferai būdingo infraraudonųjų spindulių švytėjimo.
Tai jauna egzoplaneta, kuriai yra apie 15-20 mln. metų. Palyginimui, Žemei yra 4,5 mlrd. metų.
Tiesioginių egzoplanetų nuotraukų darymas yra sudėtingas uždavinys, nes žvaigždės yra daug ryškesnės už jas supančias planetas – HIP 65426 b artimoje infraraudonojoje srityje yra daugiau nei 10 tūkst. kartų silpnesnė už savo pagrindinę žvaigždę, o vidutinėje infraraudonojoje srityje – kelis tūkstančius kartų silpnesnė.
JWST turi artimosios infraraudonosios srities kamerą (NIRCam) ir vidutinės infraraudonosios srities prietaisą (MIRI), kuriuose įrengti koronagrafai – mažų kaukių rinkiniai, blokuojantys žvaigždžių šviesą.
Kadangi planeta yra maždaug 100 kartų toliau nuo savo žvaigždės nei Žemė nuo Saulės, teleskopas lengvai atskiria ją nuotraukoje.
„Gauti šį vaizdą buvo tarsi kasti kosminį lobį, – sakė Aarynnas Carteris, Kalifornijos universiteto podoktorantūros tyrėjas, vadovavęs vaizdų analizei. – Iš pradžių galėjau matyti tik žvaigždės šviesą, tačiau kruopščiai apdorojęs vaizdą sugebėjau ją pašalinti ir atskleisti planetą.“
Nors tai nėra pirmoji tiesioginė egzoplanetos nuotrauka iš kosmoso, nes Hubble'o kosminis teleskopas jau anksčiau yra užfiksavęs tiesiogines egzoplanetų nuotraukas, ši nuotrauka rodo kelią būsimiems stebėjimams, kurie atskleis daugiau informacijos apie egzoplanetas.