Europos kosmoso agentūra ir Kanados kosmoso agentūra parodė ilgai lauktus pirmuosius Jameso Webbo kosminio teleskopo vaizdus. Didžiausias kada nors į kosmosą paleistas teleskopas padės atskleisti Saulės sistemos paslaptis, leis pažvelgti į tolimus pasaulius aplink kitas žvaigždes ir ištirs paslaptingas mūsų Visatos struktūras ir kilmę bei mūsų vietą joje.
J. Webbo kosminiu teleskopu užfiksuotas aiškiausias ankstyvosios Visatos vaizdas / NASA nuotr.
Fizinių ir technologijos mokslų centro astrofizikas daktaras Kastytis Zubovas pasakoja, kad pagrindinė J. Webbo teleskopo funkcija – tyrinėti tolimąsias galaktikas.
„Ši nuotrauka atspindi dangaus skliauto lopinėlį, kuris atitiktų smėlio grūdelį, laikomą per ištiestos rankos atstumą. Tačiau joje matome ir žvaigždę, ir daugybę tolimų galaktikų. O tolimosios galaktikos yra vienos iš svarbiausių tyrimų objektų, jas teleskopas ir tyrinės. Galimybė stebėti itin blausius objektus, užfiksuoti iš jų atsklindančius fatonus atvers naują puslapį suprantant, kaip galaktikos atsirado, atrodė ir tapo tokios, kokios yra šiandien, įskaitant ir mūsų Paukščių Taką“, – sako K. Zubovas.
Fizinių ir technologijos mokslų centro daktaras pripažįsta, kad užfiksuotų ir taip ryškiai matomų tolimųjų galaktikų iki šiol dar nematėme. O naujas teleskopas padės pamatyti ne tik didžiąsias, bet ir mažesnes galaktikas.
„Anksčiau buvo padarytos kelios giliojo lauko nuotraukos, kurios atskleidė tolimas galaktikas, nes jų nepamatysi nei plika akimi, nei mėgėjišku teleskopu. Tačiau J. Webbas žengia vieną didelį žingsnį į priekį dar smulkiau užfiksuodamas galaktikas. Nes iki šiol galėjome tyrinėti tik didžiausias ir ryškiausias galaktikas, kurių šviesa buvo pakankamai ryški, jog galėtume tai užfiksuoti teleskopais, o dabar matome ir vidutines“, – pasakoja astrofizikas.
Netrukus JAV turėtų pateikti ir daugiau nuotraukų. Paklaustas, ko mokslininkai iš jų tikisi, astrofizikas K. Zubovas sako, kad juose bus galima išvysti ne tik tolimąsias galaktikas.
„Nuotraukose turėtų matytis egzoplanetų sistemos, įvairios Paukščių Tako dalys bei gretimos galaktikos, kurias galėsime tyrinėti daug išsamiau nei iki šiol“, – sako daktaras.
Fizinių ir technologijos mokslų centro daktaras K. Zubovas pastebi, kad nuotraukos bus vertingos ne tik mokslininkams, bet ir žmonėms, nes tai praplės mūsų suvokimą.
„Daugiausia tos nuotraukos turėtų praplėsti ribas, kaip mes matome Visatą. Šie atradimai turi potencialo atsakyti į visus sudėtingiausius klausimus ir bus atradimų, apie kuriuos mes net neįsivaizduojame“, – sako astrofizikas K. Zubovas.
Daugiau klausykitės radijo įraše. Parengė Miglė Valionytė.