Kai žmonės nuskris į Marsą, jie su savimi galės atsigabenti palyginus nedaug įrangos, mat kiekvienas papildomas kilogramas padidins misijos biudžetą milijonais dolerių. Taigi įvairios kosmoso agentūros ir kompanijos ieško būdų, kaip kuo daugiau reikalingų resursų pasigaminti iš vietinių žaliavų.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr. |
---|
Viena iš tų žaliavų yra vanduo. Nors Marse skysto vandens (greičiausiai) nėra, vandens ledas daug kur egzistuoja netgi paviršiuje ar visai netoli jo, taigi jį išgauti bus palyginus nesudėtinga. Visgi vandens astronautai naudos daug ir įvairioms reikmėms, tad norėtųsi jį panaudoti kuo efektyviau.
Naujas Europos kosmoso agentūros (ESA) vykdomas projektas skirtas būtent vandens panaudojimo efektyvumui didinti: jo tikslas – gaminti kurą iš Marso atmosferos ir nuotekų vandens. Vanduo, padalintas į vandenilį ir deguonį, gali būti naudojamas kaip raketinis kuras; sumaišius su anglies dvideginiu, iš jo galima gaminti metaną, anglies monoksidą ar įvairius alkoholius.
Pagrindinė projekto naujovė – fotoelektrocheminė sistema, kuri pašalina nereikalingas priemaišas iš vandens ir išvalo jį prieš vykdant tolesnes reakcijas. Jei po reakcijų lieka vandens perteklius, jį galima grąžinti į žmonių vartojimo sistemą – sistema vandenį išvalo nuo visų teršalų, tiek cheminių, tiek biologinių.
Ateityje tokia technologija galėtų būti pritaikyta ne tik Marse ar apskritai kosmose, bet ir Žemėje – vandens valymui, kai kurių cheminių junginių gamybai bei anglies dvideginio pašalinimui iš atmosferos.