NASA vadovaujama tarptautinė mokslininkų grupė sukūrė naują pranešimą, kurį siūlo perduoti galaktikai, tikėdamasi užmegzti pirmąjį kontaktą su protingais nežemiškos kilmės gyventojais, rašo „The Guardian“.
Asociatyvi „Pixbay“ nuor.
Tarpžvaigždinėje žinutėje, žinomoje kaip „Švyturys galaktikoje“, pateikiami paprasti bendravimo principai, kelios pagrindinės matematikos ir fizikos sąvokos, DNR sudedamosios dalys, o pabaigoje suteikiama informacija apie žmones, Žemę ir atgalinis adresas, jei tolimieji gavėjai norėtų atsakyti.
Preliminariame, dar nerecenzuotame straipsnyje mokslininkai rekomenduoja siųsti žinutę į tankų žvaigždžių žiedą netoli Paukščių Tako centro – regioną, kuris laikomas perspektyviausiu gyvybei atsirasti. „Mes manome, kad žmonija turi patrauklią istoriją, kuria nori pasidalyti, ir troškimą sužinoti apie kitus – dabar turi priemonių tai padaryti“, – rašo mokslininkai.
Jei ši žinia kada nors paliks Žemę, ji nebus pirmoji. „Švyturys galaktikoje“ laisvai remiasi 1974 m. iš to paties pavadinimo observatorijos Puerto Rike išsiųsta Arecibo žinute. Ji buvo nukreipta į maždaug už 25 tūkst. šviesmečių esančią žvaigždžių sankaupą, todėl artimiausiu metu dar jos nepasieks. Nuo to laiko į dangų buvo išsiųsta daugybė pranešimų, įskaitant „Doritos“ reklamą ir klingonų kalba parašytą kvietimą į klingonų operą Hagoje.
Tokie bandymai palaikyti tarpžvaigždinį ryšį nėra paprasti. Tikimybė, kad protinga civilizacija perims žinutę, gali būti labai maža, o net jei pavyktų užmegzti ryšį, palaikyti vaisingą pokalbį gali būti nelengva, nes atsakymas gali užtrukti dešimtis tūkstančių metų. Ateiviai gali net nesuprasti signalo: bandydamas Arecibo pranešimą, jo kūrėjas Frankas Drake'as išsiuntė žinutę kai kuriems kolegoms mokslininkams, tarp kurių buvo keletas Nobelio premijos laureatų. Nė vienas iš jų jo nesuprato.
Yra ir kitų rūpesčių. Daugiau nei prieš dešimtmetį profesorius Stephenas Hawkingas įspėjo, kad žmonės turėtų susilaikyti nuo žinučių siuntimo į kosmosą, jei jos patrauktų netinkamą dėmesį. „Jei mus aplankys ateiviai, rezultatas bus panašus į tą, kai Kolumbas išsilaipino Amerikoje, o tai nepasiteisino Amerikos indėnams“, – sakė jis „Discovery“ kanalo dokumentiniame filme.
Tačiau daktaras Jiangas ir jo kolegos teigia, kad ateivių rūšys, galinčios bendrauti visame kosmose, galbūt išmoko taikos ir bendradarbiavimo, o žmonija galėtų daug ko iš jų pasimokyti. „Manome, kad mokslo pažanga, kurią galima pasiekti vykdant šią užduotį, jei pavyktų užmegzti ryšį, gerokai nusvertų susirūpinimą“, – rašo jie.