Naujausio tyrimo metu kepenų vėžiu sergančios žiurkės pademonstravo naujo neinvazinio gydymo veiksmingumą.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Naudodami fokusuotą ultragarsą mokslininkai sugebėjo sunaikinti iki 75 proc. kepenų auglio tūrio. Atrodo, kad gydymas taip pat paskatino žiurkių imuninę sistemą išvalyti likusią vėžio dalį.
Tyrėjai teigė, kad 80 proc. gyvūnų vėžys buvo išnaikintas, o per tris mėnesius, kai jie buvo stebimi, neatsirado jokių metastazių ar atsinaujinimo požymių.
Gydymas, vadinamas histotripsija, šiuo metu bandomas taikyti žmonėms, sergantiems kepenų vėžiu, rašo „Science Alert“.
Mičigano universitete sukurta ir pradėta taikyti histotripsija, atrodo, suteikia naują viltį pacientams, sergantiems viena iš mirtiniausių vėžio formų: šiuo metu JAV penkerių metų išgyvenamumo dėl kepenų vėžio rodiklis yra mažesnis nei 18 proc.
Taikant šį metodą ultragarso keitiklis naudojamas ne tam, kad atšoktų nuo vidinių struktūrų vaizdavimo tikslais, o tam, kad fiziškai suardytų vėžinius navikus.
Jis veikia ultragarso kavitacijos būdu. Ultragarso bangos nukreipiamos į gydomą sritį, vibracijos sukelia mažus burbuliukus tiksliniame audinyje. Burbuliukams suirus arba sprogus, audinys suardomas ir sunaikinama ta naviko dalis.
Nuo to, kaip išsidėstę dariniai, jų dydžio ir stadijos, gali priklausyti, ar saugu naudoti histotripsiją visam navikui.
Tačiau mokslininkai nustatė, kad net ir dalinis gydymas lėmė visišką regresiją 81 proc. gydytų žiurkių.
Atliekant šį tyrimą 22 laboratorinėms žiurkėms buvo implantuotas kepenų vėžys. Pusė jų buvo palikta kaip kontrolinė grupė, o likusios 11 buvo gydomos naudojant histotripsiją, nukreiptą į 50-75 proc. naviko tūrio.
Dar trys žiurkės buvo gydomos mažesne apimtimi – histotripsija buvo nukreipta tik į 25 proc. naviko tūrio.
Kontrolinės grupės žiurkių prognozės buvo siaubingos - visoms 11 žiurkių buvo nustatyti progresavimo ir metastazių požymiai.
Tačiau gydomų žiurkių būklė buvo daug geresnė. Gydymas ne tik vyko be komplikacijų ar šalutinio poveikio, bet ir daugumai žiurkių – devynioms iš 11 – navikas regresavo, o likusį tyrimo laiką (maždaug 10 savaičių) jos išgyveno be naviko.
Ankstesni histotripsijos tyrimai parodė, kad gydymas veiksmingai mažina naviko tūrį. Naujasis darbas rodo, kad jis taip pat gerokai padidina išgyvenamumą po gydymo.