Paskutinė „Apollo“ programos misija, kurios astronautai lankėsi Mėnulyje, buvo „Apollo 17“. Į Žemę ji grįžo prieš beveik 50 metų – 1972-ųjų gruodžio 19. Iš Mėnulio pargabenta 115 kg grunto mėginių, o keli jų atidaryti tik dabar.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr. |
---|
Taip nutiko ne dėl neapsižiūrėjimo ar klaidos, o specialiai. Mat to meto NASA mokslininkai numatė, jog tyrimų įranga ir metodika ateityje patobulės, tad dalį mėginių paliko neatidarytus, kad juos būtų galima ištirti vėlesniais metodais.
Tikslus laikas, kada juos atidarys, nebuvo suplanuotas, tačiau dabar, rengiantis „Artemis“ misijoms ir žmonių grįžimui į Mėnulį, nuspręsta pagaliau ištirti ir šiuos mėginius. Bet kuriuo atveju, jau po keleto metų žmonės turėtų galėti argabenti naujų mėginių, o dabartinių mėginių tyrimai padės geriau suplanuoti tas pačias „Artemis“ misijas.
Dalis ilgalaikiam tyrimui padėtų mėginių buvo atidaryti prieš trejus metus. Dabartinio mėginio atidarymo darbai pradėti vasario pradžioje; procesas nėra paprastas, nes mokslininkai nori išsaugoti ir dujas, kurių gali būti kapsulės viduje. Taigi atidarymui naudojami specialūs vien šiam tikslui pagaminti įrenginiai, kurie gali pradaryti kapsulę, bet neišleisti į lauką jokių ten galimai esančių dujų.
Vienas pagrindinių klausimų, į kurį atsakymo ieškos mokslininkai, tirdami šiuos mėginius, bus Mėnulio vandens savybės ir jo prigimtis. Apskritai vandens egzistavimas Mėnulyje patvirtintas tik prieš kiek daugiau nei dešimt metų; didžioji dalis ten esančio vandens sustingusi į ledą krateriuose arti ašigalių.
„Apollo 17“ mėginiai surinkti gerokai arčiau Mėnulio pusiaujo, tad žinios apie vandens egzistavimą regolite būtų labai naudingos, planuojant ilgalaikį žmonių gyvenimą Mėnulyje, mat vandens žmonėms reikės įvairiems tikslams. Žinios apie dujas – kitaip tariant, lakias medžiagas Mėnulio paviršiuje – leis parinkti tinkamesnius įrankius analogiškų mėginių surinkimui ateityje.
Po šio mėginio atidarymo dar liks trys neatidaryti „Apollo“ mėginiai. Mokslininkai ketina juos atidaryti tada, kai turės „Artemis“ pargabentų mėginių, ir taip patikrinti, kiek mėginiai pakito per pusšimtį metų uždaroje kapsulėje.