Tarptautinė mokslininkų komanda sudarė iki šiol išsamiausią trimatį Visatos žemėlapį.
8 milijonai galaktikų
Per septynis mėnesius jų sukurtas Tamsiosios energijos spektroskopinis instrumentas (angl. Dark Energy Spectroscopic Instrument, DESI) sumušė visus 3D galaktikų tyrimo rekordus.
Sudarytame brėžinyje kataloguojama apie 8 mln. galaktikų – dvigubai daugiau, nei mokslininkams pavyko sudaryti anksčiau, rašoma „New Scientist“. DESI tęsiant planuojamą penkerių metų tyrimą, žemėlapis taps dar didesnis ir išsamesnis. Tikimasi, kad tyrimo pabaigoje prisidės dar 27,5 mln. galaktikų.
Durhamo universitete sukurtas komponentas padidina teleskopo matymo lauką, naudojant 5000 šviesolaidžių.
Šio instituto profesorius Carlosas Frenkas teigė, kad DESI duomenys „padės atskleisti pačias slapčiausias kosmoso paslaptis“, rašoma BBC.
Žemėlapis turėtų padėti eškoti užuominų apie tamsiosios energijos, kuri sudaro apie 70 proc. visos visatos, prigimtį bei jos vaidmenį formuojantis galaktikoms ir visatai.
D. Schlegel / Berklio laboratorija, naudojanti DESI duomenis/DESI 3D visatos skenavimas. Kiekvienas spalvotas taškas vaizduoja galaktiką
DESI sistema galaktikų, žvaigždžių ir ryškios galaktikų atmainos, vadinamos kvazarais, šviesą suskaido į siauras spalvų juostas.
Tai atskleidžia jų cheminę sudėtį, atstumą ir judėjimo greitį, todėl mokslininkai gali įvertinti, kiek ir kaip greitai visata išsiplėtė.
D. Schlegel / Berklio laboratorija, naudojanti DESI duomenis/Šiame galaktikų žemėlapyje, sudarytame naudojant DESI duomenis, Žemė pavaizduota centre, o kiekvienas taškas žymi vieną iš 400 000 galaktikų (Pabaigus žemėlapį, galaktikų skaičius sieks 35 milijonus)
Mokslininkai taip pat naudoja šiuos duomenis, kad suprastų vidutinio dydžio juodųjų skylių elgseną mažose galaktikose, rašoma BBC.