Atspausdintų trimačių organų transplantacija greitai gali padaryti perversmą chirurgijoje. Šios srities Lietuvoje imasi biotechnologijų mokslininkas, verslininkas Vladas Bumelis. Kamieninių ląstelių tyrimų centras kuriasi Vilniaus miesto inovacijų pramonės parke. Į 3D spausdinimo centrą numatyta investuoti virš 27 mln. eurų. Audiniai ir organai bus auginami laboratorijose. Koks šiuo metu organų donorystės poreikis?
Atspausdintų 3D organų transplantacija gali padaryti perversmą / LRT stop kadras
Šiuo metu daugiausiai – 114 – žmonių laukia inksto persodinimo. Truputį mažiau – beveik 100 – kepenų transplantacijos. 53 žmonės laukia širdies ir vienetai – plaučių, širdies ir plaučių komplekso ar kasos ir inksto komplekso. Tarp laukiančiųjų organų donorų – ir 5 vaikai.
Anot Nacionalinio transplantacijos biuro vadovo Artūro Bagotyriaus, per metus atliekama apie 200 organų transplantacijų. Organų gali tekti laukti nuo kelių mėnesių iki penkerių metų.
Santaros klinikų vyriausiasis koordinatorius transplantacijai Vitalijus Sokolovas sako, kad greitu metu 3D organai bus naudojami transplantacijai. Anot jo, technologija labai laukiama, tačiau vis dar yra neišspręstų klausimų.
„Kai kuriuos paprastus organus ar audinius, dantį, ausį, nosį būtų galima padaryti greituoju būdu. Jei tai yra kepenys, širdis – tai yra žymiai sudėtingesnė struktūra, žymiai daugiau problemų tai padaryti. Pasaulis eina link to, <...> bet dar labai daug yra klausimų, neišspręstų problemų. <...> Manau, po 2-3 metų tikrai kažką turėsime“, – sako V. Sokolovas.
Koks gali būti atspausdintas pirmasis 3D organas Lietuvoje ir kada jo tikėtis?
Biotechnologijų mokslininkas ir verslininkas, įmonės „Biotechpharma“ vadovas Vladas Bumelis sako, kad apie greitą rezultatą kol kas nėra ko kalbėti.
„Po 5 metų greičiausiai nieko dar nebus. Tai, ką mes darome, yra teisinga strategija. Mes mokomės tos srities ir norime įgyti mokslinių žinių, taikomųjų, technologinių žinių“, – sako V. Bumelis.
Jo teigimu, gali prireikti dar apie 10-15 metų, kad 3D organų spausdinimas būtų leistas visų organizacijų ir galėtume tai turėti Lietuvoje.
Ko artimiausiu metu reikės labiau – žinių, technologijų ar finansų?
Anot V. Bumelio, viską lemia žmonės.
„Pirmiausia reikia žinių, paruoštų žmonių, kurie supranta, kaip tą daryti. Reikia, kad aukštosios mokyklos įsijungtų į šią sritį ir pradėtų ruošti specialistus. Tokių specialistų dabar nėra“, – sako įmonės „Biotechpharma“ vadovas.
Daugiau apie tai – reportaže.