Šviesos įvaldymas yra mokslinės fantastikos pagrindas, pradedant fotonų torpedomis, baigiant „šviesos kardais“ („lightsabers“) ir hologramomis. Ši naujausia technologija sujungia pastarąją ir tuo pačiu buvusią realybę: mokslininkai žino, kaip priversti hologramą atsirasti tiesiog iš oro.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Kaip paskelbta „Scientific Reports“, komanda naudoja vadinamąjį optinių spąstų vaizdavimą (optical trap display). Dalelė įstrigdinama ore ir yra judinima, kad būtų sukuriama tam tikra forma. Dalelei slenkant skersai, kelias apšviečiamas matoma lazerio šviesa, taip formuojant vaizdą. Atsižvelgiant į akies mirksėjimo dažnį, vaizdą reikia perbraižyti maždaug 10 kartų per sekundę – taigi, kol kas šie vaizdai yra maži. Tačiau Joda buvo teisus sakydamas, kad dydis neturi reikšmės, nes šie vaizdai yra nuostabūs, net jei ir yra maži.
„Daugumai 3D parodymų reikalingas žiūrėjimas į ekraną, tačiau mūsų technologija leidžia kurti erdvėje plūduriuojančius vaizdus – ir jie yra fiziniai, ne kokie nors miražai, – sakė pagrindinis bendraautorius Danas Smalley iš Brighamo Youngo universiteto. – Ši technologija gali padėti sukurti gyvą animuotą turinį, kuris skrieja aplinkui, slenka arba pratrūksta iš įprastų fizinių objektų.“
Komanda sukūrė miniatiūrinę Jodos ir Darto Veiderio vizualizaciją, priešais juos formuojant atitinkamai žalią ir raudoną šviesos kardą.
Taip pat yra sukurta erdvėlaivių „Enterprise“ ir „Klingon Bird-of-Prey“ kovos holograma. Joje ne tik atkurtas fotonų torpedų kelias, bet ir nubrėžiami nedideli sprogimai. Taip pat pavaizduota maža žmogaus figūrėlė, sekanti vieno iš darbe dalyvaujančio studento pirštu. Nors technologijos vis dar tobulinamos, yra ko laukti.
„Tai, ką matote mūsų sukurtose scenose, yra tikra. Jose nėra nieko, kas sukurta kompiuteriu, – paaiškino D. Smalley. – Tai nėra panašu į filmus, kur šviesos kardai ar fotonų torpedos iš tikrųjų niekada neegzistavo fizinėje erdvėje. Tai yra tikra, ir jei pažvelgsite į juos bet kokiu kampu, pamatysite, kad jie egzistuoja toje erdvėje.“
Komanda taip pat pradėjo naudoti sumanius optinius triukus, kad peržengtų fizinius vaizdavimo apribojimus. Pavyzdžiui, jie gali priversti daiktą atrodyti taip, lyg jis būtų daug toliau, nei yra iš tikrųjų.
„Mes galime pademonstruoti keletą įspūdingų triukų su judesio paralaksu, ir galime padaryti vaizdą daug didesnį, nei jis yra fiziškai, – pridūrė pagrindinis autorius Wesley Rogersas. – Ši metodika leistų sukurti daug gilesnio vaizdo iliuziją iki teoriškai begalinio dydžio.“
Iš tiesų, hologramų amžius prasidėjo.