Astronomai ieško tolimų planetų stebėdami šešėlį, kurį pasauliai meta praskrieję tarp savo žvaigždės ir Žemės. Jei ateiviai ieško kitos protingos gyvybės, jie galėtų mus pastebėti naudodami tą patį triuką.
Alamy/NGC-7635 žvaigždė miglos burbule
Dabar mokslininkai nustatė 1715 žvaigždžių sistemų, kurių hipotetiniai gyventojai per pastaruosius 5000 metų galėjo matyti, kaip Žemė perėjo priešais Saulę. Dar 319 žvaigždžių per ateinančius 5 000 metų atsidurs tinkamose padėtyse Žemei pastebėti, birželio 23 d. žurnale „Nature“ rašo astrofizikė Jackie Faherty ir astronomė Lisa Kaltenegger.
Šios 2 034 žvaigždės turėjo arba turės „pirmąją vietą pirmoje eilėje, kad atrastų Žemę kaip tranzituojančią planetą“ – sako J.Faherty iš Amerikos gamtos istorijos muziejaus Niujorke.
Potencialiai gyvenamos planetos
Septyniasdešimt penkios iš šių žvaigždžių yra pakankamai arti, kad žmogaus sukurtos radijo bangos jau pasiekė jas, o septynios iš šių žvaigždžių turi potencialiai gyvenamų planetų.
J.Faherty ir L.Kaltenegger iš Kornelio universiteto naudojo daugiau kaip 1 mlrd. žvaigždžių žemėlapius, sudarytus Europos kosmoso agentūros erdvėlaivio „Gaia“ kuris matuoja žvaigždžių judėjimą ir atstumus nuo Žemės. Tyrėjos nustatė Žemės tranzito zoną – kosmoso sritį, iš kurios žvaigždės gali matyti Žemę kertant Saulę, ir paleido laikrodį pirmyn ir atgal, kad pamatytų, kaip žvaigždės juda į šią zoną ir iš jos.
Ankstesniuose tyrimuose buvo nustatytos žvaigždės, iš kurių šiuo metu galima matyti Žemės siluetą priešais Saulę. Tačiau tuose tyrimuose nebuvo atsižvelgta į žvaigždžių judėjimą erdvėje ir laike. Naujasis darbas rodo, kad dauguma žvaigždžių sistemų, iš kurių gerai matyti Žemė, išlaikys šį vaizdą tūkstančius metų.