Seimui skubos tvarka ratifikavus narystę Europos kosmoso agentūroje (EKA), Lietuvai atsivėrė daug reikšmingų galimybių. Pasak Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius Tech“) Antano Gustaičio aviacijos instituto (AGAI) dekano dr. Justo Nugaro, nors šalis mokės narystės mokestį, didžioji jo dalis sugrįš per projektų finansavimą būtent kosmoso ekosistemos auginimui ir stiprinimui.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
„Narystė EKA leis lygiavertiškai dalyvauti mokslininkų ir pažangiausių įmonių bendruomenėje, aktyviau įsitraukti į mokslinius tyrimus, mokytis iš partnerių patirčių. Itin aktualus yra planuojamas EKA Verslo inkubatorius, kuris leistų su kosmoso ir aviacijos technologijomis susijusius sukurtus prototipus paversti verslais. Ir žinoma, šiuo metu vienas labiausiai aptariamų narystės ratifikavimo aspektų – galimybė Lietuvos atstovams dalyvauti EKA paskelbtoje astronautų atrankoje“, – sako jis.
Pasak J. Nugaro, atsivėrus šiai neeilinei galimybei, „Vilnius Tech“ AGAI yra pasirengęs padėti norintiems dalyvauti atrankoje. AGAI specialistai siūlo pagalbą rengiant motyvacinį laišką, supažindinant su EKA specifika ir veiklos pobūdžiu, konsultuojant sveikatos patikros klausimais.
„Norime, kad Lietuva pasinaudotų unikalia galimybe, kuri baigsis kitą penktadienį. Laiko tikrai nėra daug, todėl visus, norinčius pasikonsultuoti kviečiame rašyti agai@vilniustech.lt“, – atkreipia dėmesį AGAI dekanas. Prašymus dalyvauti atrankoje galima siųsti tik iki gegužės 28 d.
Anot J. Nugaro, atitinkančių reikalavimus kandidatų Lietuvoje yra nemažai – kalbama ne apie kelis vienetus, o apie kelias dešimtis.
Kodėl galimybė dalyvauti atrankoje yra tokia svarbi?
Panašaus tipo atrankos vyksta tik kas 10–12 metų. Paskutinė vykdyta 2008 m., joje dalyvavo apie 8 tūkst. norinčiųjų, iš jų tik 11 proc. buvo pakviesti į pirmą iš šešių etapų. Galiausiai, iš visų atrenkami tik 4–6 žmonės.
„Norime pakviesti visus magistro laipsnį turinčius inžinierius lietuvius išbandyti savo galimybes, nes EKA atranka neapsiriboja tik pilotavimo ar aeronautikos inžinerijos absolventais. Agentūra ieško įvairių krypčių specialistų, o Lietuviai tikrai turi, ką pasiūlyti“, – sako jis. AGAI dekanas akcentuoja, kad ypač nori pakviesti „Vilnius Tech“ AGAI absolventus, kadangi dėl studijų specifikos jie turi daug šioje srityje reikalingos patirties.
Išnagrinėję kandidatavimo kriterijus, žino, kad motyvacinis laiškas pirmame etape yra itin svarbus, nes norinčiųjų yra tūkstančiai iš visos Europos ir tai yra aukščiausio lygio profesionalai. Pasak J. Nugaro, motyvaciniame laiške turi atsispindėti dalykinis pasiruošimas, asmeninė patirtis, inžinerinis mąstymas ir bendras kandidato pasirengimas.
„Lietuva yra aukštųjų technologijų šalis ir į kosmoso technologijų pasaulį žengia vis tvirtesniu žingsniu. Mes turime puikių pavyzdžių, įmonių ir startuolių, kurie atlieka tyrimus, turime puikių mokslininkų, kurie ginasi daktaro disertacijas kosmoso tematika. Susidomėjimas ir galimybės didėja kiekvieną dieną ir tokias tendencijas matysime dar keletą ateinančių metų. Tikimės, kad Lietuvos narystė Europos kosmoso agentūroje tą tik dar labiau paspartins ir sustiprins“, – sako „Vilnius Tech“ AGAI dekanas J. Nugaras.