Lietuvos mokslininkai siūlo sprendimą širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems pacientams. Sukūrė specialius išmanius marškinėlius, kurie padėtų stebėti širdies darbą.
Gediminias Mikulėnas – jau pensinio amžiaus. Tačiau vyro darbai nesustoja. Kelionės į užsienį, dabar – į Vokietiją – derėtis dėl medicininių bandymų. Prieš penkerius metus mokslininkui gimė idėja sukurti specialius marškinėlius, kurie padėtų stebėti širdies darbą.
Išmanūs marškinėliai, padedantys stebėti širdies darbą / Stopkadras
„Turėjau infarktą, labai blogai jaučiausi, gal nervinė įtampa, nežinau, kas ten buvo, bet nesupratau, kas yra: rankos tirpo, krūtinę skaudėjo, gerklėj lyg ir ne taip, tai aš kentėjau. Nesupratau, kas tai ir taip man kilo mintis, kad galbūt galima kažkam kitam padėti. Kad jisai, pavyzdžiui, st intervalo pakilimo, kad per 24 val tau gresiantis infarktas“, – pasakoja marškinėlių sumanytojas G. Mikulėnas.
Marškinėliai fiksuoja širdies veiklą. Medikai realiu laiku, būdami bet kurioje pasaulio vietoje, gali gauti paciento elektrokardiogramos duomenis telefone ar kompiuteryje.
Prie marškinėlių pritvirtintas 60 gramų sveriantis kardiografas, juos be papildomo įkrovimo galima dėvėti tris paras.
„Jis siunčia signalą į mobilų telefoną, iš mobilaus telefoną signalas eina į serverį ir iš serverio pas kardiologą į kompiuterį“, – aiškina marškinėlių sumanytojas.
Marškinėlių vidinėje pusėje išsidėstę jutkliai.
„Yra sidabro pagrindu antena, varža labai maža, ateina į apačią, kur tvirtinasi su magnetiniais jungtukais, bet jie turi būti specialūs, labai labai laidūs, nes pats signalas 1mw stiprumo. Visur reikia saugoti triukšmo ir panašiai“, – pabrėžia G. Mikulėnas.
Medikai sako, kad tokie marškinėliai galėtų būti naudingi, kai gydymo įstaigų darbas apribotas, ypač per karantiną. Taip pat stebint ilgalaikį širdies darbą.
„Tais atvejais, kuomet pacientui mes paskiriame įvertinti ilgalaikę širdies veiklą ir ją analizuodami, norėdami aptikti arba surasti trumpalaikius ritmo sutrikimus, turime paskirti medicininį įrankį ir šiandien, deja, neturime paprastų įrankių. Būtent marškinėliai būtų pirmasis sprendimas, kuris būtų patogus pacientui, kurių pagalba mes galėtume gydytojui perteikti tą atvaizduotą ir įrašytą elektrinį širdies darbą“, – teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) gydytojas kardiologas prof. Raimondas Kubilius.
Marškinėlių sumanytojas G. Mikulėnas sako, kad naujovių diegimo kelias sudėtingas. Dabar tikisi, kad su medicininiais bandymais sulauks pagalbos Vokietijoje. Prie marškinėlių kūrimo prisidėjo ir programuotojai, 25 tūkstančius skyrė Mokslo, inovacijų bei technologijų agentūra.