Pasaulyje netylant diskusijoms dėl mobiliojo 5G ryšio saugumo ir jo suteikiamo didesnio interneto greičio privalumų bei panaudojimo pramonėje, mokslininkai ir toliau laboratorijose tobulina šviesolaidžio technologiją. Naujausias jų pasiekimas nejučia priverčia apatinį žandikaulį nusileisti pora centimetrų žemiau.
Inžinieriai iš „KDDI Research“, „University College London“ ir „Xtera“ sukūrė keletą naujų technologijų, kurios padeda per jau egzistuojantį optinį kabelį perduoti kur kas didesnius duomenų kiekius. Dabartinė šviesolaidžio infrastruktūra geba pasiekti maksimalų 4,5 THz pralaidumą, o laboratorijose jau egzistuoja sprendimų padvigubinančių šį rodiklį iki 9 THz. Tačiau minėtieji tyrėjai, rodos, pranoko patys save – sugebėjo sugebėjo sukurti sistemą, pasiekiančią stebinantį 16,8 THz pralaidumą.
Tokius skaičius pademonstruoti padėjo naujos geometrinio formavimo konsteliacijos. Siekiant sutalpinti daugiau informacijos ir išvengti trukdžių, naujieji signalų derinių modeliai keičia bangos ilgio ryškumą, fazę ir poliarizaciją. Naujojo hibridinė sistema yra skirtingų esamų stiprintuvų technologijų derinių rezultatas.
Na gerai, išgirdome daug mokslinių terminų, tačiau ką visa tai reiškia praktiškai? Naujieji sprendimai padėjo inžinieriams pagerinti pasaulinį interneto greičio rekordą ir pasiekti stogą raunančią 178 terabitų per sekundę spartą. Konvertavus šį skaičių į mums labiau priimtinus megabitus, gautume 178 000 000 Mbps vertę.
Palyginimui, Lietuvoje vidutinis interneto greitis sukasi apie 50 Mbps, kas yra maždaug 3,5 milijono kartų lėčiau nei inžinierių rekordas. Kol kas greičiausias vartotojams prieinamas internetas siūlomas Japonijoje, o jo sparta yra 10 Gbps.
Turbūt nereikia nė sakyti, kad toks milžiniškas interneto greitis atveria visiškai naujas galimybes, pradedant moksliniais tyrimais ir baigiant tokiais primityviais dalykais kaip visos „Netflix“ filmų bibliotekos atsisiuntimas per mažiau nei vieną akies mirksnį (žinoma, tam reikės ir milžiniškos laikmenos). Vis dėlto geriausia dalis yra tai, kas inžinierių ištobulinti sprendimai gali būti pritaikyti jau esamoje šviesolaidžio infrastruktūroje – interneto tiekėjams tereikėtų pakeisti ryšio stiprintuvus, o patys kabeliai galėtų likti nekeisti, kas stipriai sumažintų kaštus.