Karšti šaltiniai vandenyno dugne – tai teritorija, kurioje gyvena anksčiau nežinotos gyvybės formos.
Tokią išvadą pateikė mokslininkai, tyrę povandeninio kalnų masyvo Atlanto vandenyne hidroterminius laukus (dugno zonos, esančios netoli magminių židinių). Povandeninė ekspedicija gigantiškų karbonatinių rifų paviršiuje aptiko neįprastus mikroorganizmus. Bakterijos, gyvenančios 70-80 laipsnių pagal Celsijų vandenyje, „maitinasi“ vandeniliu ir metanu. Jos gyvena kartu su sudėtingesniais orgaizmais – apvaliosiomis kirmelėmis ir krevetėmis.
„Keistieji“ rifai buvo pavadinti „Užmirštuoju miestu“. Vadinamasis „užmirštasis miestas“ - nedidelis vandenyno dugno plotas, atsitiktinai pastebėtas 2000 metais. Ten augdami baltieji koralai suformavo darinius, panašius į aukštus kaminus, kuriais iš gilesnių dugno sluoksnių kyla karštų šaltinių vanduo. O jame gausu visokios gyvybės. Pažvelgus iš šalies - tartum miesto kraštovaizdis.
Dar ten esama ir juodųjų kaminų, kurie susidaro tuomet, kai net iki 371 laipsnio Celsijaus įkaitęs vanduo sprogimu prasiveržia iš dugno ir susiliečia su šaltu vandeniu. Baltųjų kaminų srityje yra vėsiau. Jų apačioje trykštančių šaltinių vanduo šarmingas, karštas - bet tik iki 76 laipsnių Celsijaus. Greta šių šaltinų sukiojasi ir keistoki vėžiukai, krabai, besislapstantys koralų plyšiuose.
„Tai tik įrodo, kaip mažai mes žinome apie gyvybę vandenyne“, - sakė Vašingtono universiteto okeanologė Deborah S. Kelly, vadovavusi grupei tyrinėtojų.