Nauja virtualios realybės sistema, kurioje pacientai virtualiame pasaulyje plaukioja banglentėmis ar bėgioja, padeda fizinių sutrikimų turintiems pacientams pagerinti pusiausvyrą ir kai kuriems netgi padeda iš naujo išmokti vaikščioti.
Gydytojai tikisi, kad Kompiuterinio asistavimo reabilitacijos aplinka, kurią sukūrė judesių stimuliavimo įmonė „Motek“, gali padėti 26-erių Ido Borovskiui vėl pradėti vaikščioti. Vaikinui buvo pažeistos pėdų nervų galūnės.
Stebėdamas virtualias jūros bangas ir klausydamasis muzikos garsų I. Borovskis užlipo du žingsnelius ant platformos ir nulipo atgal. „Man einant gydytojai padeda tą platformą taip, kad turėčiau lipti kaire pėda, kuri buvo sužeista“, – sako vyras.
Techniniai virtualių erdvių prižiūrėtojai gali reguliuoti virtualaus pasaulio bangų dydį ir vėjo stiprumą. Taip jie reguliuoja pacientų judesius ir gyvybinius pojūčius. Pacientams prijungiami sensoriai ir jie pasineria į virtualią realybę.
„Oi, labai skaudėjo“, – juokauja techninis prižiūrėtojas, kai I. Borovskis netyčia nesuvaldo virtualios valties ir užplaukia ant seklumos.
Sistemą, kuri kainavo 600 tūkst. JAV dolerių (per 1 mln. 500 tūkst. litų), sukūrė Izraelio judesių stimuliavimo bendrovė „Motek“. Virtuali sistema buvo bandoma ir kitose šalyse, bet Izraelis pirmą kartą šią sistemą panaudojo medicininiais tikslais, sako vienas „Motek“ įkūrėjų Oshri Evanas-Zoharas.
Ir anksčiau virtuali realybė buvo naudojama medicinoje, tačiau ne fizioterapijoje. JAV virtuali realybė padeda pacientams atsikratyti fobijų, tokių kaip skraidymo lėktuvais. Panašūs metodai buvo naudojami Jungtinėse valstijose iš karo grįžusių kareivių potrauminiam stresui gydyti.
Fizioterapija virtualioje realybėje pradėta prieš dvejus metus. Jau išgydyta apie 100 pacientų. Fizioterapijos skyriaus vadovai sako, kad virtualioje realybėje pacientai yra tarsi kompiuterinių žaidimų valdymo svirtis – jie savo kūnu valdo ekrane matomus veiksmus.
Daugelis pacientų gydosi maždaug tris kartus per savaitę. Kiekvienas virtualios realybės seansas trunka po 30 minučių. Pacientams taip pat taikoma papildoma fizioterapija. Virtualios realybės sistema pasirodė kur kas efektyvesnė nei įprastinė fizioterapija, ir pacientams ji kur kas įdomesnė.
Sistema taip pat padeda žmonėms, kurie negali vienu metu atlikti kelių veiksmų, pavyzdžiui, eiti ir mušinėti kamuolį. I. Borovskis virtualioje realybėje mušinėja du kamuolius vienu metu.
Tokie pratimai, kuriems atlikti naudojamos sveikos ir sužeistos galūnės, drauge padeda pacientams skausmą ir įveikti negalią. Virtualios realybės terapija taip pat naudinga sergantiesiems Parkinsono liga ar patyrusiems širdies smūgį.