Gegužės 16 d., ketvirtadienį, Kauno technologijos universitetas (KTU) kartu su įmonėmis „Mitutoyo“ ir „Gespa“ KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakultete (MIDF) atidarė vieną moderniausių geometrinių matavimų laboratorijų Lietuvoje.
3D koordinatinio matavimo, erdvinio matavimo mašinos su tiksliais objektyvais, paviršinis kontūrografas su šiurkštumo matavimo galimybe – tik keletas įrengimų, padėsiančių šiuolaikinės gamybos organizacijoms įveikti iššūkius, kuriuos nuolat kelia kokybinių reikalavimų griežtėjimas.
KTU, Justinos Šuminaitės nuotr.
Pasak KTU MIDF docento Mariaus Rimašausko, matavimai – viena pagrindinių priemonių kokybės užtikrinimui ir kontrolei. „Teisingi, efektyvūs matavimai gali sumažinti gamybos sąnaudas ir sutrumpinti gaminio atidavimo vartotojui trukmę. Matavimai yra pirmas žingsnis link kokybės užtikrinimo ir prevencijos sistemos diegimo“, – sako mokslininkas.
Šioje laboratorijoje sukoncentruota kontaktinių ir nekontaktinių matavimų įranga gali būti naudojama labai plataus gamybos profilio įmonių poreikiui, elektronikos, mechanikos, plastiko komponentų kokybės kontrolei.
KTU MIDF dekano Andriaus Vilkausko teigimu, Lietuvai vystant savo gamybinius ir eksporto pajėgumus, labai svarbu, kad netrūktų specialistų, dirbančių su dabartinėmis pramonėje ir produkto bei procesų vystymui naudojamomis matavimo sistemomis, nes jos yra neatsiejama gamybos proceso ir produkto kokybės valdymo bei kontrolės sistemos dalis.
„Tokio lygio laboratorija padės rengiant būsimuosius inžinierius, kurie yra svarbi pramonės ekosistemos dalis“, – pabrėžia A. Vilkauskas. Jis pažymi, kad tiek bakalauro, tiek magistrantūros studentams atsiveria naujos galimybės įvairiems projektams ir tyrimams, baigiamiesiems darbams.
„Aukščiausio lygio „Mitutoyo“ matavimo įrangos naudojimas studijų procese leis paruošti studentus pagal šiuolaikinius gamybos įmonių reikalavimus, o suteikiami praktiniai įgūdžiai ir kompetencijos absolventams leis konkuruoti pasaulinėje darbo rinkoje“, – sako M. Rimašauskas.
Jo teigimu, visos problemos susijusios su matavimais, statistine procesų kontrole gali būti sprendžiamos naudojant „Geometrinių matavimų laboratorijoje“ esančią įrangą.
„Užmezgęs verslo kontaktus su Japonijos korporacija „Mitutoyo“, pamačiau, kad jie noriai investuoja į žinių plėtimą aukštosiose mokyklose. Taip kilo laboratorijos KTU idėja. KTU priėmė iššūkį tobulėti ir po kelių metų intensyvaus darbo turime vieną moderniausių laboratorijų Lietuvoje, kuri tobulės ir toliau“, – sako UAB „Gespa“ direktorius Ramūnas Volskis.
Jis išskyrė „Mitutoyo Polska“, atstovaujančios „Mitutoyo“ kompanijai Lenkijoje ir Rytų Europoje, viceprezidento Jakubo Ruszkowskio indėlį, kad laboratorijos KTU idėja taptų tikrove.
„Jo pastangų ir toliaregiškumo dėka didelė korporacija sutiko investuoti į Lietuvą, į žinių didinimą, į galimybių praplėtimą. Studentai ir dėstytojai turės galimybę mokintis naudodami moderniausius prietaisus, naujausias technologijas ir kelti Lietuvos pramonės lygį. Ne visi pramonininkai įperka tokią įrangą, bet „Mitutoyo“ dėka galės matuoti tai, ko negalėjo pamatuoti anksčiau“, – sako R. Volskis.
Planuojama, kad laboratorija, į kurią verslo subjektai visuomet galės kreiptis dėl konsultacijų geometrinių parametrų matavimo klausimais, intensyvią veiklą pradės nuo rugsėjo mėnesio.